Pomnik bohaterów
2016-09-18
–To przykład patriotów, którzy w całości poświęcili swe życie obronie ojczyzny – mówił wicewojewoda małopolski Józef Gawron o kapitanie Armii Krajowej oraz Narodowych Sił Zbrojnych Janie „Salwie” Dubaniowskim i jego żołnierzach. W Rudzie Kameralnej w gminie Zakliczyn odsłonięty został pomnik upamiętniający postawę tych bohaterów. W uroczystości wzięła udział córka kapitana Maria Dubaniowska-Guzdek oraz ostatni żyjący żołnierz oddziału Józef Oleksiewicz.

Uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów na zakliczyńskim cmentarzu. Zapalono również znicze na miejscu, gdzie kapitan został zamordowany przez UB. Pomnik, który odsłonięto i poświęcono w Rudzie Kameralnej, upamiętnia wartości, którym Jan "Salwa" Dubaniowski pozostał wierny do końca i w imię których zginął.

Wicewojewoda Józef Gawron w swoim wystąpieniu podkreślił, że takie inicjatywy jak budowa pomnika poświęconego bohaterskim żołnierzom umacniają polską tożsamość narodową i utrwalają w polskim narodzie wiarę w idee patriotyczne.
zakliczyn_cmentarz001zakliczyn_cmentarz002zakliczyn_cmentarz003zakliczyn_cmentarz004zakliczyn_cmentarz005zakliczyn_cmentarz006zakliczyn_cmentarz007zakliczyn_cmentarz008
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj