Pomnik fundatora klasztoru oo. Cystersów w Szczyrzycu
2016-09-11
Cystersi w Szczyrzycu mają bardzo długą historię. Dziś odsłonięto tam pomnik Wojewody Krakowskiego Teodora Cedro herbu Gryf – fundatora szczyrzyckiego klasztoru. W wydarzeniu uczestniczył wojewoda Józef Pilch.

Zarówno Teodor Cedro herbu Gryf, jak i jego ród dali się poznać jako osoby potrafiące zamienić pustkowie w dobrze zagospodarowaną przestrzeń. Od roku 1234 z inicjatywy Teodora Cedro była prowadzona akcja osadnicza na Podhalu, dzięki której powstało między innymi miasto Nowy Targ.

Okolice Ludźmierza, Szczyrzyca oraz Mogilan – to są właśnie tereny, gdzie na prośbę Gryfity przebywali cystersi. Jednak w roku 1245 jako miejsce powstania ich opactwa został wybrany Szczyrzyc, gdzie się właśnie znajdujemy.

Cieszę się, że mogę dziś razem z Państwem uczestniczyć w odsłonięciu pomnika Teodora Cedro herbu Gryf, wielkiego człowieka i wojewody krakowskiego. Cześć jego pamięci!
– powiedział Józef Pilch podczas uroczystości.
pomnik_szczyrzyc008pomnik_szczyrzyc001pomnik_szczyrzyc002pomnik_szczyrzyc003pomnik_szczyrzyc004pomnik_szczyrzyc005pomnik_szczyrzyc006pomnik_szczyrzyc007
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj