Chorwackie akcenty w Małopolsce
2016-01-27
Kolinda Grabar-Kitarović, Prezydent Republiki Chorwacji, na zaproszenie Prezydenta RP przyleciała do Polski. Część oficjalną rozpoczęła od przybycia do województwa małopolskiego. Podczas wizyty towarzyszył jej Józef Pilch, wojewoda małopolski.

„Dzień dobry, witamy w Małopolsce” tymi słowami dzieci w strojach krakowskich przywitały Kolindę Grabar-Kitarović wraz z małżonkiem. Na prezydent Chorwacji czekał także wojewoda Józef Pilch.

Prosto z lotniska delegacja chorwacka udała się do Oświęcimia, gdzie została powitana przez Andrzeja Dudę, Prezydenta RP. Głowy państw rozmawiały między innymi o współpracy polsko-chorwackiej.

Jednym z punktów odwiedzin w Małopolsce był udział w 71. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz. W uroczystych obchodach w budynku „Sauny” oraz pod Pomnikiem Ofiar prezydenci obu krajów złożyli znicze pod pomnikiem oraz oddali hołd tym, którzy zginęli w obozach zagłady. Po powrocie do Krakowa Kolinda Grabar-Kitarović spotkała się w Collegium Maius z prof. Wojciechem Nowakiem, rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prezydent zwiedziła uniwersyteckie muzeum. Zakończeniem spotkania było wręczenie książek dla Instytutu Filologii Słowiańskiej UJ. Rektor zaś podarował replikę pieczęci majestatycznej Kazimierza Wielkiego przywieszonej do dyplomu fundacyjnego uczelni z 1364 r.

Na koniec dnia Prezydent Republiki Chorwacji uczestniczyła w meczu piłki ręcznej pomiędzy Polską a Chorwacją, a po nim świętowała zwycięstwo swojej drużyny.

Więcej zdjęć
prezydent Chorwacji 1prezydent Chorwacji 2prezydent Chorwacji 3prezydent Chorwacji 4
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj