W trosce o zdrowie mieszkańców powiatu wadowickiego
2015-12-30
Podczas wizyty w Wadowicach wojewoda małopolski Józef Pilch miał okazję zobaczyć, jak przebiega rozbudowa szpitala w tym mieście – obiektu tak ważnego dla całego powiatu.

Z nowych oddziałów: geriatrii, chirurgii urazowej czy ogólnej już korzystają pacjenci. Natomiast na uruchomienie czeka oddział położnictwa.

Wiele uwagi wojewoda Józef Pilch poświęcił oddziałowi ratunkowemu, bowiem zabezpieczenie medyczne mieszkańców Małopolski uważa za priorytetowe. Uwagę wojewody zwróciły petycje mieszkańców Andrychowa, którzy domagają się przywrócenia 24-godzinnego dyżuru karetki specjalistycznej, tzw. typu S.

Przypomnijmy: aktualnie Andrychów ma karetkę typu „P” (podstawową), działającą 24 godziny na dobę, oraz karetkę typu „S” (specjalistyczną), działającą w godzinach 7.00 – 23.00, czyli 16 godzin na dobę.

W skład karetek podstawowych wchodzi co najmniej kierowca-ratownik, ratownik lub pielęgniarka; w skład karetek specjalistycznych – co najmniej kierowca-ratownik, ratownik lub pielęgniarka, lekarz.

Dlatego wojewoda Józef Pilch spotkał się w Wadowicach z przedstawicielami Stowarzyszenia „Teraz Andrychów” i zapewnił, że wkrótce, po konsultacjach z dyrekcją Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Wadowicach i dyspozytorni medycznej w Krakowie oraz z władzami powiatu, podejmie decyzję w tej sprawie.

– Problemy sądecki i tarnowski są podobne – mówił wojewoda podczas briefingu. – Oni też chcieliby, aby karetki stacjonowały przez 24 godziny. Podejdę do tego z sercem. Obiecuję. Muszę rozeznać sprawę z Panią Dyrektor Pogotowia Ratunkowego, z Panem Starostą i podejmę szybką, stanowczą decyzję.
Wadowice 1Wadowice 2Wadowice 3Wadowice 4
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj