Międzynarodowy Dzień Romów w Krakowie
2015-07-31
Romowie to różnorodna i barwna mniejszość etniczna w Małopolsce o bogatych tradycjach, pielęgnująca swoją tożsamość, jednocześnie podejmująca starania na rzecz integracji społecznej i przełamywania stereotypów. Tabory cygańskie były wpisane w historię i sztukę wielu regionów w Europie i na świecie. Romowie byli bohaterami legend i dzieł literackich, wnosząc i przyswajając wzajemnie wyjątkowe elementy kulturowe, zachowując jednakże swój charakter i indywidualność.

Feerię barw cygańskich strojów, tradycyjną muzykę na żywo i radosny taniec można będzie podziwiać podczas festiwalu Międzynarodowego Dnia Romów w Krakowie, który potrwa od 31 lipca do 2 sierpnia 2015 r. Głównym organizatorem festiwalu jest aktywnie działające Towarzystwo Krzewienia Kultury i Tradycji Romskiej „Kałe Jakha” w Krakowie.

Celem imprezy jest przybliżenie bogatej tradycji i niezwykle barwnej kultury romskiej. Międzynarodowy Dzień Romów w Krakowie rozpocznie się piknikiem i koncertem zespołów romskich oraz zespołu Piersi na łąkach Nowohuckiego Centrum Kultury. W sobotę i niedzielę na Krakowskich Błoniach wystąpią na żywo zespoły z Polski i zagranicy m.in. Imperio z Czech, Flare Beas z Węgier, Kokavakare Lavutara ze Słowacji, Lisa Szmidt z Rosji i wiele innych. W ramach wydarzenia przewidziano prezentacje wozów cygańskich, wróżby, warsztaty rzemiosła tradycyjnego, malarstwa, nauka tańca, w tym gry i zabawy dla dzieci i młodzieży.

Zamiłowanie do zabawy, tańca i śpiewu, wyrażanie radość i smak beztroskiego życia, to coś czego warto doświadczyć podczas festiwalu.

Więcej informacji można znaleźć na głównej stronie festiwalu: mdkr.pl/festiwal.
Dzien04_204
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj