Uczestnicy Zlotu Młodzieży są już w Krakowie
2015-07-03
Po czterech dniach wykładów, warsztatów i pracy w grupach uczestnicy Międzynarodowego Zlotu Młodzieży 2015 „Solidarni dla Pokoju” opuścili Dobczyce. Następne dni spędzą w Krakowie podsumowując to, co udało im się wypracować oraz zwiedzając Kraków i okolice.

Przez cztery dni kilkudziesięciu studentów rozmawiało o największych zagrożeniach współczesnego świata oraz o tym, jak im zapobiegać. Dla wielu z nich to temat niezwykle aktualny i osobisty – na przykład dla Greków, stojących w obliczu katastrofy ekonomicznej czy Ukraińców i Rosjan, biorących udział w konflikcie militarnym. Nic dziwnego, że nieraz burzliwe dyskusje o polityce towarzyszyły uczestnikom nie tylko podczas warsztatów, ale nawet podczas posiłków i czasu wolnego. Mimo różnicy w definiowaniu podstawowych pojęć, takich jak np. „suwerenność”, studenci stwierdzili, że najważniejsza jest dyskusja, prowadzona z szacunkiem i zrozumieniem dla innych poglądów, unikanie stereotypów i otwarty umysł. Wszyscy też zgodzili się, że na te same sprawy można mieć różne punkty widzenia, a spojrzenia z innej strony mogą pomóc w zbudowaniu kompromisów.

Nie zabrakło podczas pobytu w Dobczycach innych aktywności. Młodzież miała okazję zwiedzić tutejszy zamek i skansen, obejrzeć tamę na Rabie i zakład uzdatniania wody (jednym z tematów Zlotu jest także bezpieczeństwo wodne) oraz płynąć statkiem po Jeziorze Dobczyckim. Największy entuzjazm wzbudził jednak konkurs polskich tańców ludowych, zorganizowany w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu przez Stowarzyszenie Wspierania Kultury „Charstek” i Zespół Pieśni i Tańca "Dobczyce". Zdecydowanie najlepiej krakowiaka tańczył Isidor Panić z Serbii. A za szczególną energię, pasję i entuzjazm nagrodę specjalną otrzymała Despina Souroviki z Grecji.

Przed uczestnikami Zlotu jeszcze zwiedzanie Krakowa, udział w Festiwalu Kultury Żydowskiej, wizyta w Kopalni Soli w Wieliczce oraz Muzeum Auschwitz – Birkenau.
ZDJĘCIA (autor Don't Shoot! Pictures)
Międzynarodowy Zlot Młodzieży 2015 (1)Międzynarodowy Zlot Młodzieży 2015 (2)Międzynarodowy Zlot Młodzieży 2015 (3)Międzynarodowy Zlot Młodzieży 2015 (4)
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj