KOMUNIKAT MINISTERSTWA ADMINISTRACJI I CYFRYZACJI
2015-03-31
Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji przypomina, że od 1 stycznia 2015 roku każdy, kto ma dostęp do telewizji publicznej lub posiada telefon komórkowy, może być powiadomiony o potencjalnych zagrożeniach czy klęskach żywiołowych. Umożliwia to Regionalny System Ostrzegania, opracowany wspólnie przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji oraz Telewizję Polską.

Od początku roku Regionalny System Ostrzegania wygenerował ponad 800 powiadomień i ponad 200 ostrzeżeń, a aplikacja mobilna miała ponad 100 tys. pobrań. Komunikaty/ostrzeżenia rozpowszechniane w ramach RSO obejmują m.in. takie kategorie tematyczne jak: ogólne, meteorologiczne, hydrologiczne, stany wód (wodowskazów).

W systemie umieszczane są także informacje dotyczące innych zagrożeń, jak np. poważnych wypadków drogowych, strajków czy ryzyka przekroczenia poziomu dopuszczalnego dla pyłu.

W części „Dla kierowców” RSO zawiera informacje drogowe. Aplikacja mobilna RSO zaopatrzona została również w część zawierającą poradniki, które w przystępny sposób przedstawiają zasady postępowania w sytuacjach kryzysowych.

Przykładowe komunikaty umieszczane w RSO:

• województwo pomorskie - rozminowywanie Portu Gdynia z min morskich od 19.03 do 20.03.15 r w godz. od 8.30 do 17.00. Zakaz wchodzenia do Zatoki Gdańskiej od Rewy do Gdańska.

• województwo lubuskie - droga krajowa 92 w Boczowie, pow. sulęciński zablokowana. Sugerowany objazd drogami wojewódzkimi 138 i 139 Torzym-Rzepin.

• województwo łódzkie - IMGW-PIB OSTRZEGA łódzkie, silny wiatr 30.03, średnia prędkość 30-40 km/h, w porywach do 85 km/h.

• województwo dolnośląskie - IMGW PIB OSTRZEGA: WEZBRANIE Z PRZEKROCZENIEM STANOW ALARMOWYCH/2 rzeka Witka (województwo dolnośląskie) od 8:49/30.03 do 15:00/31.03.2015 w Ostrożnie.

RSO działa na stronach internetowych urzędów wojewódzkich. Dostępne jest także w programach regionalnych: w standardzie HbbTV, z wykorzystaniem napisów DVB oraz w telegazecie od str. 430. Ponadto, w programach TVP1, TVP2, TVP Kultura, TVP Historia i TVP Polonia RSO dostępne jest w telegazecie od str. 190.

Użytkownicy smartfonów mogą korzystać z bezpłatnej aplikacji w telefonach komórkowych dostępnej w sklepach z aplikacjami na poszczególne platformy (odpowiednio: Google Play, Apple App Store, Windows Phone Store). Aplikację można wyszukać w sklepach po słowach kluczowych „RSO” oraz „Regionalny System Ostrzegania”.

Od 1 lipca wprowadzona zostanie opcja informowania obywateli o zagrożeniach poprzez sms-y.
Logo RSO
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj