ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
2014-11-12
11 listopada 2014 roku w Krakowie odbyły się uroczyste obchody Święta Niepodległości. Organizatorami uroczystości byli: Marek Sowa – Marszałek Województwa Małopolskiego, Jerzy Miller - Wojewoda Małopolski, Jacek Majchrowski - Prezydent Miasta Krakowa.

96 lat temu, 11 listopada 1918 roku Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu Naczelne Dowództwo nad formującym się Wojskiem Polskim. Trzy dni później została mu przekazana cała władza cywilna. Dzień 11 listopada, w którym Józef Piłsudski przejął władzę, został w 1937 roku oficjalnie ogłoszony świętem narodowym. Od tego czasu jest to jedno z najważniejszych świąt obchodzonych przez Polaków w kraju i za granicą.

11 listopada 2014 roku Małopolska i Kraków tradycyjnie obchodziły rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Delegacje honorowe z udziałem Wojewody Małopolskiego złożyły kwiaty pod pomnikami Józefa Piłsudskiego i Czynu Zbrojnego na Powiślu.

Tuż po uhonorowaniu sztandarów na Wzgórzu Wawelskim rozpoczęła się wspólna modlitwa w intencji Ojczyzny. Wzorem lat ubiegłych Msza św. w Katedrze Wawelskiej została odprawiona o godzinie 10:00, a liturgii przewodniczył Ksiądz Kardynał Stanisław Dziwisz.

Po uroczystej mszy spod Katedry Wawelskiej ruszył patriotyczny pochód, który przeszedł ulicą Grodzką przez Rynek Główny obok Bazyliki Mariackiej, ulicą Floriańską przez Bramę Floriańską obok Barbakanu, przed Grób Nieznanego Żołnierza.

Na placu Matejki, przed Grobem Nieznanego Żołnierza, o godzinie 12:00 zgodnie z ceremoniałem wojskowym nastąpiło wciągnięcie flagi państwowej, odegranie hymnu państwowego oraz uroczysta zmiana warty. Podczas uroczystości zostały złożone wieńce przez przedstawicieli władz rządowych i samorządowych oraz stowarzyszenia kombatanckie. Na zakończenie uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza ulicą Basztową przeszła defilada wojskowa.

W siedzibie Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego Jerzy Miller, wojewoda małopolski, wręczył odznaczenia państwowe za zasługi w działalności dla niepodległości na rzecz Rzeczypospolitej Polskiej za działalność społeczną i kombatancką. Podczas uroczystości zostały także wręczone akty nadania obywatelstwa.

Wojewoda małopolski wręczył akty nadania obywatelstwa polskiego 33 osobom, w tym 2 dzieciom, pochodzącym m.in. z Armenii, Rumunii, Białorusi, Ukrainy, Rosji, a także z Francji, Turcji, Wenezueli, Włoch i Kenii.

Więcej zdjęć
11 listopada 2014 00311 listopada 2014 00211 listopada 2014 001
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj