NAGRODA IM. SERGIO VEIRA DE MELLO PRZYZNANA
2014-10-24
W Willi Decjusza w Krakowie odbyło się wczoraj uroczyste wręczenie Polskiej Nagrody im. Sergio Vieira de Mello. W tym roku wyróżnienie zostało przyznane po raz jedenasty. Tegorocznymi laureatami zostali azerbejdżańska działaczka społeczna Leyla Yunus oraz Centrum Dialogu Międzyetnicznego i Tolerancji „Amalipe”.

Nagroda im. Sergio Vieira de Mello jest wyróżnieniem przyznawanym osobie i organizacji pozarządowej z Polski lub zagranicy za działania na rzecz pokojowego współistnienia i współdziałania społeczeństw, religii i kultur. Została ustanowiona w 2003 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Willa Decjusza.

W skład kapituły Nagrody wchodzą wysocy przedstawiciele Prezydenta RP, Ambasadora Federacyjnej Republiki Brazylii w Polsce, Ambasadora Królestwa Szwecji w Polsce, Wysokiego Komisarza NZ ds. Uchodźców, Ministra Spraw Zagranicznych RP oraz Rzecznika Praw Obywatelskich.

W latach ubiegłych nagrodzeni zostali m.in. Andrzej Przewoźnik, Szewach Weiss, Tadeusz Mazowiecki oraz instytucje: People in need, Stowarzyszenie Memoriał, United Nations Assistance Mission for Iraq i Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

Sérgio Vieira de Mello był Wysokim Komisarzem Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka w latach 2002-2003. Zginął 19 sierpnia 2003 r. w zamachu bombowym na siedzibę ONZ w Iraku.

Więcej informacji o tegorocznych laureatach: villa.org.pl
v
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj