SETNA ROCZNICA WYMARSZU „KADRÓWKI” Z OLEANDRÓW
2014-08-06
6 sierpnia o godzinie 7.00 uroczystym apelem przed Domem Legionisty na krakowskich Oleandrach rozpoczął się 49. (34. po wojnie) Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej. W uroczystościach wziął udział prezydent RP, Bronisław Komorowski. Towarzyszył mu m.in. Jerzy Miller, wojewoda małopolski.

Marsz zgromadził w tym roku blisko 700 uczestników. Wśród nich są nie tylko członkowie organizacji strzeleckich, harcerze, żołnierze z jednostek Wojska Polskiego dziedziczących tradycje legionowe, ale także osoby cywilne. Polnymi i leśnymi drogami uczestnicy będą pokonywać 160-kilometrową trasę, by 12 sierpnia dotrzeć do Kielc pod pomnik Czwórki Legionowej i Pałac Biskupów.

Maszerują przez Słomniki, Miechów, Książ Wielki, Wodzisław, Jędrzejów, Chojny nad Nidą, Chęciny, Szewce, Sitkówkę-Nowiny, Bolechowice. Wszystkie te miejscowości to ważne punkty na polskiej drodze do niepodległości. O świcie 6 sierpnia 1914 roku w dokładnie tę samą trasę wyruszyła z rozkazu Józefa Piłsudskiego I Kompania Kadrowa.

Był to pierwszy od czasów powstania styczniowego regularny, choć niewielki oddział armii polskiej (liczył ok. 160 słuchaczy szkół oficerskich „Strzelca” i Polskich Drużyn Strzeleckich). Marsz przyniósł niezwykle istotne, symboliczne wydarzenia. Już 6 sierpnia żołnierze I Kadrowej obalili w Michałowicach słupy graniczne państw zaborczych, a posuwając się naprzód, wyzwalali z rąk rosyjskich kolejne miejscowości.

Bronisław Komorowski, zwracając się do zgromadzonych przy krakowskich Oleandrach, powiedział: „Pragnę serdecznie życzyć wszystkim, aby na tej drodze nieśli i przeżywali wspomnienia nie tylko marzeń naszych dziadów i pradziadów, ale również, aby wszyscy nieśli ze sobą marzenia o tym, aby Polska się umacniała, aby polska niepodległość, odzyskana w 1918 r., ponownie odzyskiwana 25 lat temu, była źródłem naszej dumy i naszej radości”.

Tegoroczny Marsz Szlakiem Kadrówki jest głównym punktem 100. Rocznicy Legionowego Czynu Niepodległościowego. Przed wymarszem Piłsudski powiedział żołnierzom „Kadrówki”, że będą pierwszymi, którzy przekroczą granicę zaboru rosyjskiego „jako czołowa kolumna wojska polskiego idącego walczyć za oswobodzenie Ojczyzny”. Mimo że po zajęciu Kielc oddział musiał wrócić do Krakowa, cel wskazany przez Marszałka został osiągnięty: I Kompania Kadrowa dała początek Legionom Polskim, których waleczność przyczyniła się do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku.

Honorowy patronat nad Marszem Szlakiem Kadrówki objęła Karolina Kaczorowska, małżonka ostatniego prezydenta Polski na uchodźstwie. W swoim przemówieniu powiedziała:

"Sto lat w życiu człowieka to dużo, ale w trwaniu narodu o ponad tysiącletniej tradycji to pewien etap. Ważny z tego powodu, że pamięć o nim jest żywa wśród nas. (…) Dumna pieśń „Pierwsza Brygada” cały czas towarzyszyła nam na emigracji. Dzisiaj, gdy słucham jej jako oficjalnej pieśni Wojska Polskiego, czuję, że ojczyzna jest wolna i suwerenna. Aby mogła być wolna i suwerenna, trzeba budzić narodowego ducha. Temu służy wasz marsz”.

Więcej: www.prezydent.pl
Marsz Szlakiem Kadrowki 3Marsz Szlakiem Kadrowki 2Marsz Szlakiem Kadrowki 1
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj