OBCHODY 70. ROCZNICY LIKWIDACJI „ZIGEUNERLAGER”
2014-08-04
W sobotę 2 sierpnia na terenie państwowego muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu odbyły się uroczystości upamiętniające 70. rocznicę likwidacji „Zigeunerlager”. W obchodach wziął udział wicewojewoda małopolski Andrzej Harężlak.

Uroczystości miały na celu uczczenie pamięci i oddanie honoru Romom zamordowanym w obozie Auschwitz-Birkenau. Przypomniały o ogromie strat, które społeczność romska poniosła w czasie drugiej wojny światowej. Głównym organizatorem obchodów było Stowarzyszenie Romów w Polsce.

Romowie, podobnie jak Żydzi, postrzegani byli przez hitlerowców jako ludzie „niższej kategorii”. Pierwszy transport romskich więźniów przybył do Auschwitz – Birkenau 26 lutego 1943 roku. Szacuje się, że w Auschwitz-Birkenau zostało zamordowanych około 21 000 Romów deportowanych z wielu krajów Europy. W okresie prześladowań i terroru III Rzeszy śmierć poniosło około 50% Romów zamieszkujących obszary okupowane przez Niemców.

2 sierpnia 1944 roku Niemcy ostatecznie zlikwidowali tzw. cygański obóz rodzinny w Auschwitz-Birkenau. Tego dnia w komorach gazowych zginęło blisko 3 tys. Romów. Na pamiątkę tamtych wydarzeń 2 sierpnia obchodzony jest Dzień Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti, ustanowiony uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z 29 lipca 2011 r. W uzasadnieniu projektu zapisano, że Dzień ten ma „wymiar symboliczny i głęboko moralny”. Inicjatorem ustanowienia Dnia Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti był Zespół ds. Romskich Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych. Sami Romowie zabrali więc głos w sprawie pamięci własnego narodu.
Auschwitz
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj