GŁÓWNE OBCHODY 25. ROCZNICY WYBORÓW CZERWCOWYCH
2014-06-09
W niedzielę 8 czerwca odbyły się główne uroczystości towarzyszące krakowskim obchodom 25. rocznicy pierwszych demokratycznych wyborów do Sejmu i Senatu RP.

Uroczystości rozpoczęły się od mszy św. w intencji Ojczyzny, która została odprawiona w katedrze na Wawelu. Przewodniczył jej metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz. Kazanie wygłosił zaś ojciec prof. Jan Andrzej Kłoczowski, podkreślając, że do kluczowych słów w dziejach Polski należą te, które Jan Paweł II wypowiedział podczas pielgrzymki do Polski w 1979 roku: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi”.

Jak powiedział ojciec Kłoczowski, „Nie byłoby 4 czerwca 1989 r., gdyby nie było wcześniej 2 czerwca 1979 r.”, dlatego szczególnie ważne jest dziś to, abyśmy kolejnym pokoleniom potrafili podać „motywy życia i nadziei” (więcej: Msza św. z okazji 25-lecia wolnej Polski).

Po mszy świętej uroczyste obchody przeniosły się do Nowej Huty. Uczestniczył w nich prezydent RP Bronisław Komorowski, a towarzyszył mu m.in. wojewoda małopolski Jerzy Miller.

Uroczystości rozpoczęły się od posadzenia obok Nowohuckiego Centrum Kultury Dębu Wolności. Gest ten – nawiązując do sadzenia w latach 1918-1928 Dębów Niepodległości – podkreśla, że dzięki wyborom czerwcowym otwarta została droga do wolnej i demokratycznej Polski.

Następnie Bronisław Komorowski złożył wieniec pod pomnikiem „Solidarności” w Nowej Hucie oraz otworzył plenerową wystawę „Dziękujemy za Wolność – ludzie 4 czerwca 1989 roku”.

W swoim przemówieniu prezydent podkreślił, że wybory 4 czerwca 1989 roku były „wielkim, mądrym, dobrze wykorzystanym zwycięstwem” i nieprzypadkowo „nas, Polskę, Polaków, ludzi, którzy wybili się na wolność i mądrze ją zagospodarowali, chwaliły największe, najpotężniejsze postacie współczesnego świata”. Jak powiedział prezydent, dziś możemy być dumni z tego, że demokratyczne przemiany zaczęły się w Polsce, a nasz kraj obecnie odgrywa szczególną rolę „w wielkim procesie odzyskiwania wolności przez Europę Wschodnią” (więcej: www.prezydent.pl).

Bronisław Komorowski wręczył również odznaczenia państwowe osobom, które zasłużyły się w kampanii wyborczej 1989 roku oraz w budowaniu polskiej demokracji.

Uhonorowani zostali:

Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne osiągnięcia w działalności na rzecz przemian demokratycznych i wolności słowa w Polsce, za zasługi dla rozwoju wolnych mediów i niezależnego dziennikarstwa – Adam Szostkiewicz;

za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za osiągnięcia w pracy zawodowej i budowaniu społeczeństwa obywatelskiego – Ireneusz Serwan;

Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski: Krzysztof Görlich, Andrzej Karocki, Maria Osterwa-Czekaj, Tadeusz Skiba.

Więcej zdjęć
Obchody_25._rocznicy_wyborów_czerwcowych 2Obchody_25._rocznicy_wyborów_czerwcowych 3Obchody_25._rocznicy_wyborów_czerwcowych 4Obchody_25._rocznicy_wyborow_czerwcowych 005
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj