ZADUSZKI WITOSOWE
2013-11-10
W niedzielę 10 listopada prezydent RP uczestniczył w Wierzchosławicach w Zaduszkach Witosowych. Bronisławowi Komorowskiemu towarzyszył m.in. wojewoda małopolski, Jerzy Miller.

Zaduszki Witosowe to hołd, który samorządowcy, parlamentarzyści oraz ludowcy składają Wincentemu Witosowi – przywódcy polskiego ruchu ludowego, trzykrotnemu premierowi i wybitnemu politykowi II Rzeczypospolitej. Po uroczystej mszy świętej uczestnicy Zaduszek zgromadzili się na cmentarzu w Wierzchosławicach, na którym spoczywa Wincenty Witos oraz inni ludowcy.

Stojąc przy grobie Wincentego Witosa, prezydent powiedział, że „Nie da się zrozumieć Polski bez zrozumienia polskiej wsi, bez zrozumienia także i przeżycia tradycji ruchu ludowego”, a „odzyskanie niepodległości w 1918 r. byłoby niemożliwe bez woli ludu polskiego, bez twardej woli i dążenia chłopów polskich, bo przecież ówczesne społeczeństwo polskie było w ogromnej mierze społeczeństwem chłopskim”.

Bronisław Komorowski dodał jednocześnie, że Wierzchosławice – rodzinna wieś Wincentego Witosa – są „miejscem magicznym dla ruchu ludowego w Polsce” i „szczególną stolicą polskiej wsi”.

W tym roku Zaduszki odbyły się w 68. rocznicę śmierci Wincentego Witosa, a jednocześnie w 28. rocznicę śmierci jego współpracownika, Stanisława Mierzwy. Uroczystości są organizowane w Wierzchosławicach od początku lat 60. ubiegłego wieku i z roku na rok bierze w nich udział coraz więcej osób.
Zaduszki Witosowe1
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj