ODZNACZENIA DLA PROFESORÓW UNIWERSYTETU JAGIELLOŃSKIEGO
2013-10-03
We wtorek 2 października na Uniwersytecie Jagiellońskim odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego rozpoczynająca obchody 650-lecia uczelni. W trakcie uroczystości wojewoda małopolski, Jerzy Miller, wręczył zasłużonym profesorom UJ odznaczenia państwowe.

Uczeni UJ zostali uhonorowani za wybitne osiągnięcia w pracy naukowo-badawczej i działalności dydaktycznej oraz za zasługi na rzecz rozwoju nauki. Order Odrodzenia Polski to drugie – po Orderze Orła Białego – najwyższe polskie państwowe odznaczenie cywilne, przyznawane przez prezydenta RP.

Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczeni zostali:

prof. dr hab. Szczepan Biliński,

prof. dr hab. Tomasz Dohnalik,

prof. dr hab. Michał Jaskólski,

prof. dr hab. Jerzy Stelmach.Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymali zaś:

prof. dr hab. Jacek Popiel,

dr hab. med. Maciej Tęsiorowski, prof. UJ,

prof. dr hab. Piotr Tworzowski,

dr n. med. Maja Zarzycka.

.

UJ to najstarsza polska uczelnia, którego wielowiekową tradycją jest wysoki poziom nauczania i dbałość o nieustanny rozwój zarówno pracowników naukowych, jak i studentów. Uniwersytet od lat zajmuje najwyższe miejsce w rankingu polskich szkół wyższych, a trzy wydziały mają status Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego. Również pod względem realizacji różnorodnych projektów badawczych (np. w ramach konkursów Narodowego Centrum Nauki) UJ znacznie przewyższa inne uczelnie. Uczestnicząca w uroczystości Elżbieta Bieńkowska – minister rozwoju regionalnego – zwróciła także uwagę, że UJ to jedna z trzech polskich uczelni, które pozyskały najwięcej środków unijnych na infrastrukturę. Od 1 października będzie się tu kształcić ok. 50 tys. studentów, w tym 15 tys. na pierwszym roku.

Jak zauważył podczas uroczystości rektor UJ, prof. Wojciech Nowak, w 650-letniej historii uniwersytetu zawsze „zwyciężała idea mądrości i autonomii Jagiellońskiej Wszechnicy", a jej specyfiką jest wzajemne splatanie się „wielowiekowej tradycji z nowoczesnością”.
UJ - odznaczenie profesorow
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj