OBCHODY 69. ROCZNICY LIKWIDACJI „ZIGEUNGERLAUER”
2013-07-31
1 i 2 sierpnia na terenie państwowego muzeum Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu odbędą się obchody 69. rocznicy likwidacji „Zigeunerlager”.

Uroczystości mają na celu uczczenie pamięci i oddanie honoru Romom zamordowanym w obozie Auschwitz – Birkenau. Mają przypominać o ogromie strat, jakie społeczność romska poniosła w czasie drugiej wojny światowej.

Romowie, podobnie jak Żydzi, postrzegani byli przez hitlerowców jako ludzie „niższej kategorii”. Pierwszy transport romskich więźniów przybył do Auschwitz – Birkenau 26 lutego 1943 roku. Szacuje się, że w Auschwitz – Birkenau zostało zamordowanych około 21 000 Romów deportowanych z wielu krajów Europy. W okresie prześladowań i terroru III Rzeszy śmierć poniosło około pięćdziesięciu procent Romów zamieszkujących obszary okupowane przez Niemców.

2 sierpnia 1944 roku Niemcy ostatecznie zlikwidowali tzw. cygański obóz rodzinny w Auschwitz – Birkenau. Tego dnia w komorach gazowych zginęło blisko 3 tys. Romów. Na pamiątkę tamtych wydarzeń 2 sierpnia obchodzony jest Dzień Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti, ustanowiony uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z 29 lipca 2011 r. W uzasadnieniu projektu zapisano, że Dzień ten ma i ma „wymiar symboliczny i głęboko moralny”. Inicjatorem ustanowienia Dnia Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti był Zespół ds. Romskich Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych. Sami Romowie zabrali więc głos w sprawie najważniejszej – w sprawie pamięci własnego narodu. 2 sierpnia ma – jak zapisano w uzasadnieniu projektu uchwały – „wymiar symboliczny i głęboko moralny”.

Uroczystości rozpoczną się 1 sierpnia o godz. 11.00 ceremonią przy krematorium V. Program obchodów przewiduje również m.in. złożenie wieńców pod Ścianą Śmierci oraz wspólne przejście pod pomnik Zagłady Romów i Sinti. Jak co roku, Dzień Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti zgromadzi przedstawicieli społeczności i organizacji romskich oraz przedstawicieli rządów z całej Europy, Izraela i Stanów Zjednoczonych. Wojewodę małopolskiego będzie reprezentowała Elżbieta Mirga-Wójtowicz, Pełnomocnik ds. Mniejszości Narodowych i Etnicznych.

Organizatorem obchodów jest Stowarzyszenie Romów w Polsce, Centralna Rada Niemieckich Sinti i Romów oraz Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

2 sierpnia w uroczystości weźmie udział delegacja młodych Romów spotykających się w ramach projektu DIK I NA BISTAR – Look and dont forget.
Auschwitz
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj