JAK CADYK Z BOBOWEJ CÓRKĘ WYDAWAŁ… - DNI BOBOWEJ Z KULTURĄ ŻYDOWSKĄ
2013-06-07
W sobotę i niedzielę (8 - 9 czerwca) samorząd gminy Bobowa oraz Stowarzyszenie Gryf zapraszają do udziału w Dniach Bobowej z kulturą żydowską. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Jerzego Millera, wojewody małopolskiego.

Podjęta przez samorząd gminy Bobowa oraz Stowarzyszenie Gryf inicjatywa ma na celu promocję oraz przypomnienie dziedzictwa kulturowego oraz historycznego Bobowej. Program imprezy zwieńczy inscenizacja wesela żydowskiego z 1931 roku „Jak Cadyk z Bobowej córkę wydawał” w wykonaniu aktorów Teatru im. Ludwika Solskiego z Tarnowa. Inscenizacja rozpocznie się o godzinie 15: 45 od zgromadzenia gości z Panną Młodą na przystanku PKP Bobowa-Stacja. O godzinie 16: 00 nastąpi przyjazd pociągu retro (trasa Tarnów - Bobowa) z Panem Młodym i gośćmi weselnymi. O 16: 30 rozpocznie się przemarsz orszaku weselnego z banderią konną w kierunku bobowskiego Rynku. Ceremonia zaślubin będzie miała miejsce na dziedzińcu synagogi w Bobowej o godzinie 17 (transmisja przez telebim).

W trakcie obchodów Dni Bobowej zostanie odsłonięta tablica pamiątkowa przed ostatnim oryginalnym domem żydowskim w Bobowej (sobota, godzina 18, Dom Schneiderów przy ul. Grunwaldzkiej 2 obok Urzędu Miejskiego). Organizatorzy zapraszają do także udziału w sesji historycznej (sobota, godzina 16 w sali widowiskowej „Koronka” w Bobowej, Rynek 2), spektaklu teatralnym (sobota, godzina 18.30, Kościół Św. Zofii) oraz projekcji filmów (sobota od godziny 20.30, Rynek w Bobowej).

Nawiązanie do tradycji poszanowania różnorodności religijnej, kulturowej i narodowej, sprzyja kultywowaniu pamięci oraz wpływa na zwiększenie atrakcyjności województwa małopolskiego.
herb bobowa
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj