NAZIEMNA TELEWIZJA CYFROWA – KOLEJNE WYŁĄCZENIE SYGNAŁU ANALOGOWEGO
2013-05-20
Minister Michał Boni rozpoczął dziś w Krakowie V etap przełączeń naziemnej telewizji analogowej na cyfrową.

To kolejny ważny etap. Teraz w zasięgu nadajników cyfrowych TV znajdzie się już ponad 27 mln Polaków. Dzięki dobrej współpracy i zaangażowaniu wszystkich odpowiedzialnych za przełączenia sygnał cyfrowy dociera do większej liczby miejsc niż miało to miejsce w przypadku sygnału analogowego. To ogromny skok cywilizacyjny i technologiczny – powiedział minister Boni.

20 maja o godz. 1:00 zostały wyłączone telewizyjne emisje analogowe ze stacji w okolicach: Białogardu, Bydgoszczy, Gniezna, Kalisza, Katowic, Konina, Koszalina, Krakowa, Lęborka, Łodzi, Piły, Świnoujścia. Na terenach tych mieszka ponad 12 milionów osób, jest to więc największe przełączenie.

Naziemna telewizja to telewizja odbierana za pomocą tradycyjnych, indywidualnych anten naziemnych, np. kierunkowych lub popularnych siatkowych, czy też anten zbiorowych przystosowanych do jej odbioru. Nowa, cyfrowa technika nadawania pozwala na zwiększenie oferty programowej i jakości obrazu (teraz 18, a docelowo 22 programy telewizji publicznej). To wszystko za sprawą oszczędniejszego wykorzystania częstotliwości. Na jednym kanale można nadawać kilka programów w miejsce jednego – analogowego. Wprowadzanie naziemnej telewizji cyfrowej wynika z postanowień Regionalnej Konferencji Radiokomunikacyjnej, której członkiem jest Polska. Zwolnione częstotliwości będą wykorzystywane do rozwoju usług telekomunikacyjnych, w tym dostępu do internetu.

Włączanie sygnału cyfrowej telewizji naziemnej nie dotyczy osób korzystających z telewizji satelitarnej i kablowej.
Cyfryzacja 1
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj