TELEWIZYJNE MIASTECZKO CYFROWE W GORLICACH
2013-04-08
Już 22 kwietnia 2013 roku mieszkańcy kilkudziesięciu gmin Małopolski stracą możliwość odbioru sygnału analogowego. Jego miejsce zajmie sygnał telewizji cyfrowej, który umożliwia odbieranie większej liczby kanałów, poprawi jakość przekazywanego obrazu i dźwięku oraz da możliwość odbierania programów w wysokiej rozdzielczości (HD).

W niedzielę, 7 kwietnia na Rynku w Gorlicach w godzinach od 10.00-17.00 zostało zorganizowane Telewizyjne Miasteczko Cyfrowe, czyli punkt informacyjny, gdzie mieszkańcy miasta i okolic mieli możliwość otrzymać wyczerpujące informacje na temat cyfryzacji, warunków odbioru sygnału, niezbędnego sprzętu itp. Pokazali i udzielili wskazówek w tym zakresie pracownicy TVP Kraków i Urzędu Komunikacji Elektronicznej z Krakowa.

TVP Kraków na zywo przekazywało relacje z działalności Telewizyjnego Miasteczka Cyfrowego.

Przypominamy:

Do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej potrzebny jest dekoder zgodny ze standardem DVB-T MPEG-4, wbudowany w telewizor lub zewnętrzny w formie przystawki (tzw. set-top-box) podłączony do telewizora oraz tak jak dotychczas antena naziemna.

Widzowie korzystający ze starszych typów telewizorów, np. kineskopowych, aby odbierać nowoczesną naziemną telewizję cyfrową, powinni zakupić w sklepie RTV dekoder DVB-T MPEG-4, a następnie podłączyć go do telewizora za pomocą dostępnych z tyłu obudowy gniazd. Najpopularniejszym sposobem podłączenia dekodera w tym przypadku jest użycie gniazda EURO.

Posiadacze telewizorów z wbudowanym dekoderem DVB-T MPEG-4 nie muszą się martwić, gdyż ich telewizor jest przystosowany do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej. W obu przypadkach należy pamiętać o antenie, którą podłączamy do gniazda antenowego dekodera – jeżeli używamy telewizora starszego typu – lub do gniazda antenowego telewizora – dotyczy telewizorów z wbudowanymi fabrycznie dekoderami.

Posiadacze kilkuletnich nowoczesnych telewizorów cyfrowych, np. LCD i plazma powinni upewnić się, czy ich telewizor odbierze naziemną telewizję cyfrową. Nieco starsze modele telewizorów cyfrowych mają wbudowany dekoder DVB-T MPEG-2, który niestety nie umożliwia poprawnego odbioru naziemnej telewizji cyfrowej nadawanej w Polsce. W tym wypadku konieczne jest dokupienie do telewizora zewnętrznego dekodera DVB-T MPEG-4 i podłączenie go np. używając cyfrowego gniazda HDMI.

Zamiast dekodera można także dokupić specjalny moduł DVB-T MPEG-4 i podłączyć go do gniazda CI telewizora. Jednakże nie wszystkie telewizory mają takie gniazdo więc przed zakupem należy się o tym upewnić.

Naziemną telewizję cyfrową można odbierać także na komputerze używając zewnętrznego dekodera DVB-T MPEG-4, który należy podłączyć np. do gniazda USB komputera.

We wszystkich wymienionych przypadkach należy pamiętać o właściwej antenie. Do odbioru potrzebna jest antena naziemna, np. kierunkowa, popularna siatkowa czy też zbiorowa pod warunkiem jej prawidłowego dostosowania. Należy pamiętać, że anteny pokojowe sprawdzają się tylko w dogodnych warunkach, tj. w bliskich odległościach od nadajnika, przy korzystnym ukształtowaniu terenu itp. Antena powinna obsługiwać pasmo UHF, tj. kanały 21 – 69. Jeżeli obecnie posiadana antena zapewnia dobrą jakość obrazu i dźwięku, to prawdopodobnie nie ma potrzeby wymieniać anteny.

Koszt zakupu dekodera, to wydatek ok. 100-250 zł. Natomiast ceny anten kształtują się pomiędzy 50 a 200 zł.

Anteny satelitarne nie umożliwiają odbioru naziemnej telewizji cyfrowej.

Przypominamy również, że została uruchomiona infolinia gdzie można uzyskać odpowiedź na nurtujące Państwa pytania:

Bezpłatna infolinia Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji – 800 00 77 88 (pon.-pt., w dniach 23-26 kwietnia w godz. 8.00 – 22.00), a w dniu wyłączenia tj. 22 kwietnia od godziny 6.00 – 24.00

Urząd Komunikacji Elektronicznej Delegatura w Krakowie – 12 634 00 84 (pon. – pt., godz. 8.00 – 16.00), a w dniach 22, 23, 24. 04. 2013 w godz. 8.00 – 20.00.

gorl 1
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj