ŁEMKOWSKA WATRA
2012-07-20
W Zdyni (pow. gorlicki), w dniach 20-22 lipca odbyło się Święto Kultury Łemkowskiej, XXX. Jubileuszowa Łemkowska Watra. Wydarzenie to miało na celu popularyzację kultury i integrację łemkowskiej mniejszości etnicznej. Ważnym elementem Święta było upamiętnienie ofiar „Akcji Wisła”.

Święto Kultury Łemkowskiej organizowane jest przez Zjednoczenie Łemków.
W programie znalazło się wiele atrakcji dla osób w każdym wieku. W ramach „Łemkowskiej Spartakiady” można było rywalizować w przecinaniu kłody, przeciąganiu liny, kopieniu siana czy siłowaniu na rękę. Odbyły się warsztaty plastyczne, konkursy dziecięcego śpiewania i recytacji. W programie znalazły się także wybory Miss Lemkowyny.

Na scenie koncertowej wystąpiły liczne zespoły pieśni i tańca, zespoły muzyczne, piosenkarze z Polski, Ukrainy, Słowacji a nawet z Serbii. Goście mogli też obejrzeć wystawy malarstwa, fotografii oraz wystawę IPN pt. Polacy-Ukraińcy 1939-47.

W ramach punktu „Z Łemkowskiej Encyklopedii” odbyły się wykłady poświęcone kulturze łemkowskiej. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Jerzy Miller, wojewoda małopolski.
łemkowska watra
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj