I ŚWIATOWY ZJAZD ORAWIAN
2012-07-18
W Jabłonce, od 19 do 22 lipca trwał I Światowy Zjazd Orawian. Celem wydarzenia była integracja ludności orawskiej, utrwalanie jej tożsamości a przede wszystkim promocja ziem orawskich.

Zjazd rozpoczął się w czwartek, 19 lipca o godz. 16 mszą świętą w kościele pw. Przemienienia Pańskiego a zakończył się w niedzielę, 22 lipca o godz. 22 pokazem sztucznych ogni. W programie znalazły się: odsłonięcie obelisku upamiętniającego I Światowy Zjazd Orawian, otwarcie XXI „Orawskiego Lata” i wręczenie nagrody „Pasterski Róg”. Na scenie wystąpiły zespoły muzyczne przede wszystkim z Orawy, ale nie tylko - poza regionalnymi artystami grali także muzycy ze Stanów Zjednoczonych, Słowacji i Węgier. W programie znalazły się także turniej piłki nożnej i kiermasz sztuki.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Jerzy Miller, wojewoda małopolski.
Głównym organizatorem była gmina Jabłonka. Współorganizatorzy spotkania to: gmina Lipnica Wielka, gmina Raba Wyżna, gmina Czarny Dunajec, Primátor Miasta Trstená, Klub Babia Góra przy Związku Podhalan Północnej Ameryki, Muzeum Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej, Babiogórski Park Narodowy w Zawoi, Orawski Oddział Towarzystwa Słowaków w Polsce i Towarzystwo Przyjaciół Orawy.
wieś przyroda góry domek raciechowice
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj