NAGRODA DLA NUMERU 112
2012-04-18
18 kwietnia w Rydze odbyła się ceremonia wręczenia nagród Europejskiego Stowarzyszenia Numeru Alarmowego (EENA). W tym roku nagrodę przyznano między innymi Małopolskiemu Urzędowi Wojewódzkiemu - za sprawne i nowatorskie działanie numeru 112 w Krakowie i powiecie krakowskim.

Krakowskie Centrum Powiadamiania Ratunkowego otrzymało nagrodę za innowacyjne rozwiązania m.in.: oddzielenie funkcji odbierania zgłoszeń od funkcji dyspozytora, odbieranie zgłoszeń w jednolity sposób w ciągu kilku sekund, możliwość konfrontacji osób, rozmowy z ofiarami zdarzeń, służbami ratunkowymi. Na bazie doświadczeń krakowskiego CPR opracowano system szkolenia operatorów alarmowych dla całej Polski.

Głównym celem EENA jest propagowanie wiedzy dotyczącej efektywnego wykorzystania numeru 112, wprowadzenie jednolitego Europejskiego Numeru Alarmowego w całej Europie, a także stworzenie platformy do dyskusji poprzez zebranie wszystkich podmiotów (organizacji, służb ratowniczych, przedsiębiorstw i osób fizycznych) działających na rzecz opracowania i wdrożenia numeru 112.

Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Krakowie zostało utworzone przez wojewodę małopolskiego w kwietniu 2009 rok, obsługuje Kraków oraz powiat krakowski (wraz z turystami, studentami i osobami tu pracującymi), czyli w sumie około 1,6 mln ludzi. Obecnie, jeśli zadzwonimy na numer 112 lub 998, połączymy się z centrum przy ul. Basztowej w Krakowie, w którym operator zbierze dokładne informacje, a następnie przekaże je natychmiast do tych służb, których interwencja jest niezbędna w konkretnej sytuacji. Działanie centrum opiera się na nowoczesnym specjalistycznym oprogramowaniu komputerowym. Centrum Powiadamiania Ratunkowego integruje system ratownictwa i pozwala na właściwe funkcjonowanie numeru 112. Wyeliminowana została konieczność przekazywania informacji pomiędzy służbami, dzięki temu niezbędna pomoc powinna nadejść szybciej i będzie lepiej zorganizowana. CPR służy też jako „sito”, które odsiewa zgłoszenia pomyłkowe, fałszywe itp. Jako pierwsze w Polsce krakowskie centrum ma możliwość automatycznej lokalizacji telefonów stacjonarnych i komórkowych, z których dzwonią osoby ze zgłoszeniami.
ryga cpr nagroda 112 ocetkiewicz
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj