PIERWSZA ROCZNICA POWSTANIA NARODOWEGO CENTRUM NAUKI
2012-03-09
W piątek (9 marca) pierwszą rocznicę powstania obchodziło Narodowe Centrum Nauki w Krakowie. W pierwszym roku działalności instytucja przekazała polskim naukowcom 470 mln zł., a w konkursach wyłoniono blisko dwa tysiące projektów badawczych. W uroczystości wziął udział Jerzy Miller, wojewoda małopolski.

Uroczystości odbyły się w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie. Uczestniczył w nich m.in. Jerzy Miller, wojewoda małopolski, Wojciech Kozak, wicemarszałek województwa małopolskiego, a także rektorzy małopolskich uczelni.

Narodowe Centrum Nauki rozdziela środki pochodzące z budżetu państwa na finansowanie badań naukowych za pośrednictwem otwartych konkursów. Instytucja rozpoczęła swoją działalność 4 marca ubiegłego roku. Jest to centralna niezależna agencja, która rozdziela publiczne środki na badania polskich naukowców.

O granty NCN mogą ubiegać się zarówno instytuty naukowe i zespoły badawcze, jak i osoby fizyczne, prowadzące na własną rękę badania, które mogą stanowić w przyszłości przełom dla dotychczasowego stanu wiedzy. Centrum zajmuje się badaniami podstawowymi, czyli pracami eksperymentalnymi lub teoretycznymi, bez nastawienia na praktyczne zastosowania ani użytkowanie.
NCN
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj