NOWE DOMY W NIEPOŁOMICACH
2011-12-12
Zakończyła się budowa pięciu nowych domów dla mieszkańców gminy Niepołomice, którzy w ubiegłym roku stracili dach nad głową w wyniku osuwisk i powodzi.

Jeden z nowych budynków został wybudowany w ramach trybu I rządowej pomocy do 300 tys. Wojewoda Małopolski zawarł umowę o finansowanie zadania ostatecznie na kwotę dotacji w wysokości 193 260 zł. Umowa na realizację zadania została podpisana 20 czerwca 2011 r.

Dodatkowo wybudowano cztery nowe domu dla mieszkańców gminy Niepołomice, mieszkających w pobliżu potoku Bogusława. Potok ten w wyniku gwałtownych deszczów z maja 2010 r. naruszył swoje koryto i uaktywnił osuwisko. Stanisław Kracik zaproponował mieszkańcom kompleksowe rozwiązanie, które pozwoliło nie tylko zabezpieczyć ich przed kolejnymi kataklizmami, ale i oszczędzić pieniądze. Potok miał być uregulowany – wojewoda zaproponował ograniczenie prac związanych z jego regulacją w tym miejscu, w którym stały osuwające się domy. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze pozwoliły na pokrycie kosztów związanych z przesiedleniem mieszkańców w inne miejsce, co na stałe rozwiązało problem bezpieczeństwa osób mieszkających w pobliżu potoku.

Cieszę się, że w tym wypadku udało się zastosować takie rozwiązanie finansowania, które przyniosło oszczędności dla budżetu państwa, a równocześnie całkowicie zabezpieczyło mieszkańców. - powiedział Stanisław Kracik, wojewoda małopolski.

Wniosek wojewody zaakceptowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji i przekazało 1 277 040 zł na przesiedlenie dla czterech budynków mieszkalnych. Umowa na realizację zadania została podpisana 22 sierpnia 2011 r.

Gmina przekazała na realizację zadania działkę budowlaną w Zakrzowie. 16 czerwca 2011 r. ogłoszony został przetarg na projekt i budowę pięciu budynków mieszkalnych. Umowa została podpisana 19 lipca 2011 r. Zaprojektowano budynki jednorodzinne o powierzchni około 100 m2. Równolegle z pracami projektowymi porządkowano działki i przygotowywano je do prac budowlanych. Po uzyskaniu pozwolenia na budowę na siedmioarowych działkach rozpoczęto prace. Wszystkie domy zlokalizowano w częściach północno-wschodnich poszczególnych działek, tak aby od bardziej nasłonecznionej, południowej strony pozostało miejsce na założenie ogrodu. Zaprojektowano również podjazdy z kostki brukowej oraz miejsca postojowe.

Całkowity koszt odbudowy domów w Zakrzowie wyniósł 1.596.300 zł, z czego dotacja z rezerwy celowej budżetu państwa to łącznie 1 470 300, 00 zł. Gminie została już przekazana całość dotacji.
niepołomice dom powodzianie kracikniepołomice dom powodzianieniepołomice dom powodzianie
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj