POWODZIANIE ODEBRALI KLUCZE DO NOWYCH DOMÓW
2011-11-28
Zakończyła się budowa domów dla mieszkańców Bobowej (powiat gorlicki), którzy w zeszłym roku stracili swoje mieszkania w wyniku osuwisk i powodzi. Już wkrótce 9 rodzin przeprowadzi się do nowych budynków.

Dzisiaj (28 listopada) Stanisław Kracik, wojewoda małopolski wręczył mieszkańcom Bobowej klucze do nowych domów. – Cieszę się, że święta Bożego Narodzenia spędzą Państwo już w nowych domach – powiedział Stanisław Kracik. Pogratulował władzom samorządowym sprawnego przeprowadzenia inwestycji i podkreślił, że domy dla osób poszkodowanych w czasie ubiegłorocznej powodzi zostały odbudowane z pieniędzy publicznych, czyli pieniędzy wszystkich Polaków, są więc symbol solidarności międzyludzkiej w obliczu nieszczęścia.

W zeszłym roku w gminie Bobowa (powiat gorlicki) w wyniku działania osuwisk zniszczonych zostało dziesięć domów: 8 w miejscowości Bobowa, 1 w Sędziszowej i 1 w Wilczyskach. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Gorlicach wydał decyzję o nakazie ich rozbiórki, a gmina wystąpiła z wnioskiem do wojewody małopolskiego o środki na odbudowę tych budynków. Ostatecznie do odbudowy zakwalifikowano 9 budynków. Wojewoda poparł wniosek gminy i przekazał ok. 1,67 złotych na budowę domów dla 9 poszkodowanych rodzin. Domy mają powierzchnię od 42 m2 do 100 m2.

8 budynków odbudowanych zostało wg trybu I (budowa przez gminę budynków komunalnych, a następnie zamiana z poszkodowanymi na zniszczone nieruchomości) i jeden budynek w trybie III (budowa budynku komunalnego, a następnie wynajęcie go poszkodowanemu). Domy odbudowywane zostały na działkach gminnych: 7 w miejscowości Siedliska i 2 w miejscowości Wilczyska. Wojewoda małopolski, po decyzji ministra finansów, dodatkowo dofinansował budowę sieci wodociągowej, kanalizacyjnej, gazowej oraz przyłącza energetycznego do nowych budynków. Na realizację tych prac budowlanych gmina otrzymała ponad 1,5 mln złotych dotacji z budżetu państwa, czyli 80 % wartości inwestycji, 20 % inwestycji stanowiły środki własne gminy. Dzięki wsparciu z budżetu państwa w wysokości 424 tys. złotych powstały również drogi dojazdowe do domów oraz instalacja służąca do uzdatniania wody. Łącznie budowa 9 domów wraz z infrastrukturą kosztowała ok. 4,325 mln złotych, w tym dotacja z budżetu państwa wyniosła ok. 3,7 mln złotych, reszta to wkład własny gminy.

W Małopolsce trwa odbudowa domów zniszczonych w wyniku powodzi i osuwisk. W sumie odbudowanych zostanie ponad 300 domów dzięki rządowej pomocy. Odbudowa prowadzona jest w trzech trybach:

1. gmina buduje domy, które są potem przekazywane poszkodowanym w zamian za nieruchomość, na której stał zniszczony dom

2. zasiłki otrzymują bezpośrednio poszkodowani w trybie pomocy społecznej

3. gmina buduje budynki komunalne.

W pierwszym trybie wojewoda małopolski podpisał umowy na łączną sumę dotacji ok. 33 mln złotych. Dzięki rządowej pomocy w zeszłym roku w Kłodnem powstało osiedle domów jednorodzinnych dla rodzin, które straciły swoje mieszkania w wyniku osuwisk (8,6 mln zł). W tym roku za 936 tys. zł zbudowane zostały drogi dojazdowe do osiedla. W ramach programu pomocy do 300 tys. złotych został wybudowany również dom jednorodzinny w Tymbarku. Na tą inwestycję wojewoda przekazał 215 tys. złotych dotacji. Nowe domy dla poszkodowanych przez zeszłoroczną powódź powstaną również w: Biskupicach, Gródku nad Dunajcem, Kamionce Wielkiej, Kocmyrzowie-Luborzycy, Lanckoronie, Łapanowie, Łącku, Makowie Podhalańskim, Niepołomicach i Zembrzycach. Część gmin zdecydowała się nie na odbudowę, a na zakup mieszkań bądź domów dla powodzian. Do tej pory wojewoda podpisał umowy na zakup mieszkań i domów w: Makowie Podhalańskim (6), Pleśnej (4), po trzy w Wieliczce i Zembrzycach, po dwa w Limanowej i Lanckoronie oraz po jednym w Gródku nad Dunajcem, Kocmyrzowie-Luborzycy, Łapanowie i Trzcianie.

W trybie drugim w 2010 i 2011 roku wypłacono środki na pomoc do 300 tys. zł dla 200 rodzin. 148 rodzin zdecydowało się na budowę własnego domu, 52 rodzin zakupi dom bądź mieszkanie. W sumie wypłacono już samorządom ponad 36 mln złotych ( 36.384.168 złotych) na zasiłki do 300 tys. w ramach trybu II (1,22 mln – rok 2010, 35,16 mln – rok 2011).

Trzecią formą rządowej pomocy dla powodzian jest budowa przez gminę budynków komunalnych dla powodzian. W tym trybie została zrealizowana już inwestycja w Gdowie, gdzie powstał budynek z mieszkaniami komunalnymi dla 6 rodzin. Budowa czterech mieszkań została sfinansowana z budżetu państwa, dwa pozostałe wybudowała gmina z własnych środków. Budynek wyposażony jest w instalację centralnego ogrzewania, gazową oraz wodno-kanalizacyjną. Całość inwestycji wyniosła 921 tys. złotych, z czego 535 tys. złotych to dotacja z budżetu państwa. Gmina zadbała również o budowę dróg dojazdowych oraz chodników. Budynki komunalne powstaną również w miejscowościach: Biecz, Biskupice, Gródek nad Dunajcem oraz Pcim. Niektóre gminy zdecydowały się na zakup mieszkań komunalnych. Z tej możliwości skorzystały: Piwniczna Zdrój, Skawina oraz Tuchów i Wieliczka. Na budowę bądź zakup lokali komunalnych wojewoda małopolski zawarł umowy z samorządami w sumie na ponad 4 mln złotych.
bobowa dom powodzianie
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj