NOWA BAZA LOTNICZEGO POGOTOWIA RATUNKOWEGO
2011-11-15
Nowa baza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego powstanie w podkrakowskich Balicach (gmina Zabierzów). Stanisław Kracik, wojewoda małopolski wydał decyzję o pozwoleniu na budowę tej inwestycji.

- Bezpieczeństwo mieszkańców jest dla mnie priorytetem - podkreśla Stanisław Kracik, wojewoda małopolski. – Budowa bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Balicach ma kluczowe znaczenie dla ratownictwa medycznego w Małopolsce.

W ramach inwestycji powstanie budynek bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego – hangar wraz z zapleczem socjalno-technicznym, płyta postojowa dla dwóch śmigłowców, miejsce startów i lądowań powietrznych karetek, stacja paliw, parking dla samochodów osobowych. W bazie stacjonował będzie jeden śmigłowiec, który będzie brał udział w akcjach ratowniczych oraz transportował ofiary wypadków do szpitali specjalistycznych. Zakłada się, że promień zasięgu działania śmigłowca wynosi 130 km, licząc od bazy. Ratownicy będą dyżurować w budynku wyposażonym w zaplecze operacyjno-techniczne oraz część hotelową. Budynek ten będzie integralnie związany z hangarem śmigłowca ratowniczego EC 135.

Baza śmigłowcowa Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Balicach powstanie przy wsparciu Unii Europejskiej w ramach II etapu projektu „Budowa i remont oraz doposażenie baz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego”. Lotnicze pogotowie z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko dostał blisko 60 milionów złotych na budowę i remonty swoich baz w całej Polsce.

Przypomnijmy, że w zeszłym roku Lotnicze Pogotowie Ratunkowe nabyło od Agencji Mienia Wojskowego działkę na terenie lotniska w Balicach. Na sprzedaż ponad półhektarowej działki bez przetargu wydał zgodę Stanisław Kracik, wojewoda małopolski.
baza lotnicze pogotowie ratunkowe balice
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj