NOWE MIESZKANIA DLA POWODZIAN
2011-11-02
Mieszkańcy Gdowa (powiat wielicki), których domy zostały zniszczone w zeszłym roku przez osuwiska odebrali klucze do mieszkań. Już wkrótce będą mogli przeprowadzić się do nowego budynku.

Dzisiaj (26 października) Stanisław Kracik, wojewoda małopolski wręczył klucze do mieszkań.

Małopolski Urząd Wojewódzki przekazał gminie Gdów 535 tys. złotych na budowę mieszkań komunalnych dla rodzin poszkodowanych podczas zeszłorocznej powodzi. W budynku znajduje się sześć mieszkań. Budowa czterech mieszkań została sfinansowana z budżetu państwa, dwa pozostałe wybudowała gmina z własnych środków. Budynek wyposażony jest w instalację centralnego ogrzewania, gazową oraz wodno-kanalizacyjną. Całość inwestycji wyniosła 921 tys. złotych, z czego 535 tys. złotych to dotacja z budżetu państwa. Gmina zadbała również o budowę dróg dojazdowych oraz chodników.

W Małopolsce trwa odbudowa domów zniszczonych w wyniku powodzi i osuwisk. W sumie odbudowanych zostanie ponad 300 domów dzięki rządowej pomocy do 300 tys. zł. Odbudowa prowadzona jest w trzech trybach:
1. gmina buduje domy, które są potem przekazywane poszkodowanym w zamian za nieruchomość, na której stał zniszczony dom
2. zasiłki otrzymują bezpośrednio poszkodowani w trybie pomocy społecznej
3. gmina buduje budynki komunalne.

W pierwszym trybie wojewoda małopolski podpisał umowy na łączną sumę dotacji 23,5 mln złotych. Dzięki rządowej pomocy w zeszłym roku w Kłodnem powstało osiedle domów jednorodzinnych dla rodzin, które straciły swoje mieszkania w wyniku osuwisk (8,6 mln zł). W tym roku za 936 tys. zł zbudowane zostały drogi dojazdowe do osiedla. W ramach programu pomocy do 300 tys. złotych został wybudowany również dom jednorodzinny w Tymbarku. Na tą inwestycję wojewoda przekazał 215 tys. złotych dotacji. Nowe domy dla poszkodowanych przez zeszłoroczną powódź powstaną również w: Biskupicach, Bobowej, Gródku nad Dunajcem, Kamionce Wielkiej, Kocmyrzowie-Luborzycy, Lanckoronie, Łapanowie, Łącku, Makowie Podhalańskim, Niepołomicach i Zembrzycach. Część gmin zdecydowała się nie na odbudowę domów, a na zakup mieszkań dla powodzian. Do tej pory wojewoda podpisał umowy na zakup mieszkań w: Makowie Podhalańskim (6), Pleśnej (4), po trzy w Wieliczce i Zembrzycach, po dwa w Limanowej i Lanckoronie oraz po jednym w Gródku nad Dunajcem, Kocmyrzowie-Luborzycy, Łapanowie i Trzcianie.

W trybie drugim w 2010 i 2011 roku wypłacono środki na pomoc do 300 tys. zł dla 197 rodzin. 147 rodzin zdecydowało się na budowę własnego domu, 50 rodzin zakupi dom bądź mieszkanie. W sumie wypłacono już samorządom ponad 35 mln. złotych na zasiłki do 300 tys. w ramach trybu II (1,22 mln – rok 2010, 33,88 mln – rok 2011).

Trzecią formą rządowej pomocy dla powodzian jest budowa przez gminę budynków komunalnych dla powodzian. Inwestycja w Gdowie została zrealizowana właśnie w ramach trybu III. Budynki komunalne powstaną również w miejscowościach: Biecz, Biskupice, Bobowa, Gródek nad Dunajcem oraz Pcim. Niektóre gminy zdecydowały się na zakup mieszkań komunalnych. Z tej możliwości skorzystały: Piwniczna Zdrój, Skawina oraz Tuchów i Wieliczka. Na budowę bądź zakup lokali komunalnych wojewoda małopolski zawarł umowy z samorządami w sumie na ponad 3 mln złotych.
gdow domgdow wojewoda dzieci
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj