RUSZA NABÓR DO „RADOSNEJ SZKOŁY”
2011-10-09
Ruszył nabór do kolejnej edycji rządowego programu „Radosna szkoła”. Małopolskie samorządy oraz stowarzyszenia mogą starać się o wsparcie finansowe na budowę przyszkolnych placów zabaw oraz zakup pomocy dydaktycznych do miejsc zabaw wewnątrz szkoły.

W 2012 roku do podziału między wszystkie województwa będzie 488 milionów złotych. Ile otrzyma Małopolska, dowiemy się dopiero w przyszłym roku po uchwaleniu ustawy budżetowej.

Od 2009 roku do tej pory Małopolska otrzymała 26,5 mln złotych. Dzięki tym środkom powstało 228 placów oraz 1245 kącików zabaw.

Dyrektorzy szkół mogą składać wnioski do organów prowadzących do 10 października 2011 r. Natomiast wnioski organów prowadzących (samorządy, stowarzyszenia, osoby fizyczne) będą przyjmowane do 2 listopada 2011 r. w Wydziale Zarządzania Funduszami Europejskimi Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, ul. Basztowa 22, w godzinach pracy urzędu (poniedziałek 9.00 – 17.00, od wtorku do piątku 7.30 – 15.30).

Informacje dotyczące programu można uzyskać pod numerem telefonu Wydziału Zarządzania Funduszami Europejskimi: (12) 39 21 337.

Rządowy program „Radosna szkoła” realizowany jest w latach 2009-2014. Celem programu jest zapewnienie najmłodszym uczniom warunków do aktywności ruchowej w szkołach. Koszt całego programu to prawie 2,5 mld. zł, z czego ponad 1,2 mld. zł pochodzić będzie z budżetu państwa, a ponad 1,1 mld. zł z budżetu gmin. W ramach programu o wsparcie finansowe na zakup pomocy dydaktycznych do miejsc zabaw wewnątrz szkoły (np. do świetlic) oraz na wyposażenie uczniowskiego placu zabaw mogą starać się szkoły podstawowe oraz ogólnokształcące szkoły muzyczne I stopnia.

Miejsca zabaw, zgodnie z założeniami programu, powinny być wyposażone w pomoce dydaktyczne, dzięki którym uczniowie będą mogli brać udział w zajęciach ruchowych np. w piłki, materace, tory przeszkód i klocki. Wyposażenie świetlic powinno również spełniać funkcję edukacyjną, umożliwiającą uczniom rozwijanie własnych zainteresowań. Ta część projektu będzie w całości finansowana z budżetu państwa. Każda szkoła, w zależności od liczby uczniów w klasach 1-3 może otrzymać pomoc w wysokości 6 tys. zł (do 69 uczniów) lub 12 tys. zł (od 70 uczniów).

Budowa lub modernizacja placów zabaw będzie natomiast w połowie dofinansowywana z budżetu państwa, a w połowie przez organy prowadzące. Place powinny być przystosowane do prowadzenia różnych zajęć ruchowych z najmłodszymi uczniami oraz wyposażone w drabinki, zjeżdżalnie, ścianki wspinaczkowe oraz huśtawki. W tym przypadku pomoc z budżetu państwa, w zależności od liczby uczniów w klasach 1-3, wyniesie ponad 63 tys. zł (do 69 uczniów) lub ponad 115 tys. zł. (od 70 uczniów.

Wzory wniosków o dofinansowanie dostępne są na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej www.men.gov.pl
dzieci plac zabaw
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj