NAJWIĘKSZE WYDARZENIE POLSKIEJ PREZYDENCJI W MAŁOPOLSCE
2011-08-25
Na początku października odbędzie się największa impreza w ramach polskiej prezydencji w Krakowie. W Forum Jednolitego Rynku, które poświęcone będzie tematyce rynku wewnętrznego, weźmie udział około 1200 gości.

Forum Jednolitego Rynku to największe tegoroczne wydarzenie dotyczące tematyki europejskiego wspólnego rynku, która odbędzie w Krakowie w dniach 2-4 października 2011 r. w Krakowie w Auditorium Maximum.

W imprezie weźmie udział około 1200 gości, wśród nich przedstawiciele małych i średnich przedsiębiorstw z całej Unii Europejskiej, organizacji branżowych, zrzeszeń pracodawców i związków zawodowych, także organizacji konsumenckich. Będą przedstawiciele wszystkich parlamentów narodowych z całej Europy, posłowie do Parlamentu Europejskiego oraz urzędnicy z administracji rządowych wszystkich krajów członkowskich. Swoją obecność potwierdzili już m.in. komisarz ds. rynku wewnętrznego i usług – Michel Barnier oraz Minister Gospodarki Waldemar Pawlak. Spodziewana jest także obecność Premiera Donalda Tuska, przewodniczącego Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso, przewodniczącego Parlamentu Europejskiego – Jerzego Buzka oraz ministra Mikołaja Dowgielewicza.

2 października zainaugurowane zostaną trzydniowe Targi Jednolitego Rynku otwarte dla mieszkańców, w trakcie których obywatele, zarówno konsumenci jak i przedsiębiorcy, będą mogli dowiedzieć się więcej o prawach przysługujących im na jednolitym rynku. Przedstawiciele instytucji, agend i centrów Informacyjnych Komisji Europejskiej będą do dyspozycji odwiedzających Forum i będą udzielać porad dotyczących danych problemów związanych z funkcjonowaniem na jednolitym rynku.

Forum zostanie formalnie otwarte w poniedziałek 3 października, prezentacją historii przesyłanych przez obywateli Unii Europejskiej w konkursie „Opowiedz nam swoją historię” prezentujących doświadczenia konsumentów i przedsiębiorców związanych z funkcjonowaniem jednolitego rynku. Po południu odbędzie się osiem sesji warsztatowych poświęconych kluczowym zagadnieniom związanym z reformą jednolitego rynku, ważnymi z punktu widzenie obywateli. Wśród tematów warsztatów znajdą się m.in.: rozwój handlu elektronicznego, reforma unijnego prawa zamówień publicznych, ułatwienia w prowadzeniu działalności gospodarczej, polepszenie komunikacji pomiędzy instytucjami jednolitego rynku a obywatelami. W czasie sesji plenarnej, we wtorek rano uczestnicy będą dyskutować o wnioskach z warsztatów i przyjmą "deklarację krakowską", wskazującą obszary jednolitego rynku, których funkcjonowanie należy poprawić.

Podczas forum młodzi laureaci projektu Unia bez barier ( www.uniabezbarier.eu ) przekażą komisarzowi Michel Barnier manifest z apelem do Komisji Europejskiej, który zebrał największe poparcie Polaków. Obecnie na 6 manifestów zagłosowało już ponad 5000 osób.

Działa strona internetowa Forum, dostępna także w języku polskim, www.ec.europa.eu/simfo , na której można zarejetsrować się jako uczestnik. Sesje plenarne będą tłumaczone symultaniczne na języki: angielski, francuski, niemiecki i polski. Warsztaty będą dwujęzyczne – angielski i polski.

kracik thun sowa
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj