POLSKA OBJĘŁA PREZYDENCJĘ W UNII EUROPEJSKIEJ
2011-07-05
1 lipca 2011 roku Polska stanęła na czele Rady Unii Europejskiej i przez sześć miesięcy będzie przewodniczyć jej pracom. W Krakowie już w tym miesiącu odbędą się pierwsze spotkania w ramach prezydencji. W sumie w naszym regionie odbędzie się ok. 70 spotkań, z czego 10 centralnych na szczeblu ministerialnym.

Kraków zainaugurował prezydencję 2 lipca na Rynku Głównym – imprezę z tej okazji przygotował Urząd Miasta Krakowa.

O godz. 11.30 Stanisław Kracik, wojewoda małopolski, Wojciech Kozak, wicemarszałek województwa małopolskiego oraz Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa zasadzili drzewo upamiętniające polską prezydencję. Unijny Dąb stanął w pobliżu Collegium Novum UJ, obok Dębu Wolności, który w 1919 roku zasadzono ku upamiętnieniu odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach niewoli.
W samo południe na Rynku zagrana została „Oda do radości” – hymn Unii Europejskiej. Następnie ulicami Starego Miasta przejechała kolumna zabytkowych samochodów, odbyła się gra miejska „Gołąbki Europy”.

Już za kilka dni w Krakowie odbędą się pierwsze spotkania w ramach prezydencji: 5 lipca zainaugurowana zostanie Międzynarodowa Konferencja "Science, Technology, Higher Education and Society in the Conceptual Age" organizowana przez Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Centralnej Florydy oraz Uniwersytet Koreański w Seulu. 7 lipca rozpocznie się Forum Dziedzictwa Europy Środkowej, które organizuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

We wrześniu odbędą się 22 spotkania, w tym m.in.: konferencja Ministerstwa Gospodarki i Ministerstwa Infrastruktury powiązana z tematyką Partnerstwa Wschodniego (to spotkanie odbędzie się w Krynicy), Panel celniczy, Grupa robocza ds. starzenia się ludności. Najwięcej spotkań – bo 28 - odbędzie się w październiku. Najważniejsze to: Forum Rynku Wewnętrznego, Europejskie Forum Turystyki, Konferencja dot. Energetyki, Nieformalne Spotkanie Ministrów UE ds. Sportu, Konwencja Europejskiej Platformy ws. Przeciwdziałania Ubóstwu i Wykluczeniu Społecznemu, Spotkanie Ministrów Infrastruktury nt. Partnerstwa Wschodniego. Z kolei w listopadzie odbędzie się 9 spotkań, a w grudniu 3 kolejne.

Kraków i Małopolska będą miały wyjątkową szansę, by zaprezentować swoje walory uczestnikom spotkań. Miejsca obrad w Krakowie dobrane zostały w ten sposób, by uczestnicy mogli zobaczyć najpiękniejsze zakątki nie tylko Starego Miasta. Goście odwiedzą także m.in. Krynicę i Zakopane.

Do pomocy gościom, którzy przyjadą do Krakowa, zaproszonych zostało ponad 600 wolontariuszy znających języki obce. Służyć będą pomocą np. na lotnisku, w hotelach, centrach konferencyjnych, punktach informacyjnych.
logo prezydencjiprezydencja 2.07-1prezydencja 2.07-2prezydencja 2.07-3
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj