TOTALIZATOR MECENASEM SPORTU I KULTURY
2011-07-01
Totalizator Sportowy to największa spółka zajmująca się grami liczbowymi i loteriami pieniężnymi na polskim rynku. Totalizator jest także mecenasem polskiego sportu i kultury.

Zgodnie z ustawą o grach i zakładach wzajemnych Totalizator Sportowy (jako spółka Skarbu Państwa) z każdego sprzedanego zakładu w grach liczbowych (25 procent stawki) oraz z każdego losu (10 procent ceny) w loteriach pieniężnych przekazuje pieniądze na fundusze celowe.

Są to: Fundusz Rozwoju Kultury Fizycznej, działający przy Ministerstwie Sportu i Turystyki, Fundusz Promocji Kultury finansujący programy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundusz Rozwiązywania Problemów Hazardowych, w dyspozycji Ministerstwa Zdrowia. Z tych funduszy dotowane są m.in. programy ministra kultury, rozwój sportu zawodowego i infrastruktury sportowej w społecznościach lokalnych.

Z Funduszu Promocji Kultury można uzyskać dofinansowanie na wydarzenia i projekty kulturalne. W latach 2009-10 małopolskie instytucje kultury uzyskały z tego źródła w sumie 20,6 mln zł. Dofinansowanie trafiło m.in. domów kultury (np. Ośrodek Kultury im. Cypriana Kamila Norwida w Krakowie dofinansowanie Nowohuckiej Korniki Filmowej), wydawnictw (np. na wydanie czasopisma Ha!art), muzeów (np. Muzeum im. W. Orkana w Rabce na konserwację wybranych eksponatów). W tym roku także wpływy Totalizatora przekazane zostaną na wiele ważnych przedsięwzięć kulturalnych m.in. projekty związane z obchodami roku Czesława Miłosza. Środki zasiliły także budowę boisk sportowych „Orlik”.

W 2010 roku łączna kwota z dopłat do gier przekazana przez Totalizator Sportowy do funduszy celowych to 1,3 mld zł.
orlik boisko
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj