ZASŁUŻONY TARNOPOLANIN
2011-06-13
W piątek 10 czerwca Stanisław Kracik, wojewoda małopolski wręczył Czesławowi Blicharskiemu odznaczenie Zasłużony Kulturze - Gloria Artis. Uroczystość odbyła się w Bibliotece Jagiellońskiej.

Czesław Blicharski to prawnik, historyk, lotnik w okresie II wojny światowej, społecznik, twórca „Archiwum Tarnopolskiego”, odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za „wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, za działalność na rzecz środowisk kombatanckich”.

-Dzięki jego wieloletnim staraniom powstało Archiwum Tarnopolskie, dokumentujące historię społeczności Tarnopola. Część materiałów zgromadzonych przez Czesława Blicharskiego można oglądać na wystawie w Bibliotece Jagiellońskiej „Strażnik tarnopolskiej pamięci” (ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do 15 lipca).

W czasie spotkania ogłoszony został apel Czesława Blicharskiego o przekazywanie do opracowania i udostępniania swoich pamiątek i dokumentów związanych z historią i losami swoich rodzin. Pochodząca z Tarnopola Maria Buczyńska przekazała do depozytu i opracowania swoje archiwum, które zawiera wiele cennych pamiątek związanych z miastem, z którym jej rodzina była tak mocno związana.
biblioteka
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj