SZCZEPIENIA PRZECIW WŚCIEKLIŹNIE
2011-05-16
W ubiegłym roku w Małopolsce zanotowano 118 przypadków wścieklizny wśród zwierząt. W tym roku już 41 w powiatach: bocheńskim, brzeskim, gorlickim, krakowskim, miechowskim nowosądeckim, oświęcimskim, proszowickim i tarnowskim.

Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby, Małopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii zadecydował, że od 18 maja do 8 czerwca na terenie województwa zostanie przeprowadzona akcja szczepienia lisów. W tym roku ze względu na dużą liczbę przypadków wścieklizny w regionie, postanowiono o połowę zwiększyć liczbę rozrzucanych szczepionek tak, by na kilometr kwadratowy przypadało 30 dawek. Na terenie całego województwa rozrzuconych zostanie 460 tys. dawek szczepionki. W sumie wiosenna akcja kosztować będzie ok. 1,8 mln zł i zostanie powtórzona także jesienią.

Szczepienie, podobnie jak w roku ubiegłym, będzie polegało na zrzucaniu z samolotów przynęt, w których ukryte są plastikowe pojemniki z płynną szczepionką. Przypominamy, aby nie dotykać wyłożonych przynęt.
Przynęty dotknięte przez człowieka są omijane przez lisy. Szczepionka jest nieszkodliwa dla zwierząt domowych i innych zwierząt wolnożyjących.

W czasie szczepień i 14 dni po zrzuceniu szczepionki należy:

1. nie wchodzić na teren lasu,
2. zachować ostrożność w czasie pobytu na polach i terenach przyleśnych oraz w wąwozach i jarach,
3. nie dotykać, nie podnosić, a tym bardziej nie rozłamywać przynęty, gdyż znajdująca się wewnątrz szczepionka jest w stanie płynnym i może dostać się do organizmu poprzez skaleczenia na rękach, spojówkę oka lub błonę śluzową jamy ustnej i nosa. W razie kontaktu ze szczepionką natychmiast zgłosić się do najbliższego lekarza lub do Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej,
4. kontakt zwierząt domowych ze szczepionką należy zgłosić do najbliższego lekarza weterynarii,
5. nie wypuszczać bez opieki psów i kotów, a w czasie spacerów psy prowadzić na smyczy i w bezpiecznym kagańcu.
las przyroda trawa
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj