PREMIER ODWIEDZIŁ KŁODNE
2011-05-13
Premier Donald Tusk w czwartek, 12 maja odwiedził Kłodne. W miejscowości, zniszczonej w wyniku osuwisk podczas ubiegłorocznej powodzi dziś stoją już nowe domy. Szefowi rządu podczas wizyty towarzyszył Stanisław Kracik, wojewoda małopolski.

Nowe domy dla tych, którym osuwiska zniszczyły mieszkania, powstały już w ubiegłym roku. Premier Donald Tusk pogratulował samorządowcom szybkiego odbudowania domów.Widać wyraźnie, jak bardzo dużo zależy od ludzi, którzy działają na miejscu, a tutaj postawili nie tylko domy dla tych, co stracili mieszkania, ale w pewnym sensie postawili też bardzo optymistyczny pomnik, że w Polsce też możliwe są takie rekordy świata – zaznaczył szef rządu.

Kłodne otrzymało na odbudowę 10 mln zł ze środków rządowych. Po przeprowadzeniu koniecznych procedur i zakupie gruntów w ciągu trzech i pół miesiąca wybudowano dla poszkodowanych 11 domów w Kłodnem i cztery w pobliskiej Męcinie. Kolejne dwa domy zostały zakupione.

Także w czwartek w Katowicach obradował Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego pod przewodnictwem premiera Donalda Tuska. W posiedzeniu wzięli udział ministrowie środowiska i obrony, wojewodowie, dyrektor Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej, komendanci główni policji oraz straży pożarnej, a także szef Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Podczas spotkania Tomasz Siemoniak, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji przedstawił informację o pomocy finansowej udzielonej z budżetu państwa dla poszkodowanych na skutek klęsk żywiołowych w 2010 roku. Wiceminister Siemoniak przedstawił też plan wykorzystania środków Funduszu Solidarności Unii Europejskiej.

Ministrowie środowiska i obrony narodowej, komendant główny PSP, prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej i dyrektor Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przedstawili wnioski po powodzi z 2010 roku i usuwania jej skutków. Stanisław Kracik, wojewoda małopolski omówił Program ochrony przed powodzią w dorzeczu górnej Wisły.
premier tusk kłodne
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj