POLSKIE PAŃSTWO PODZIEMNE
2011-05-09
9 maja (poniedziałek) w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się seminarium poświęcone dziedzictwu Polskiego Państwa Podziemnego. Było to już kolejne spotkanie z cyklu „Edukacja patriotyczna dla rozwoju”.

Przedstawiciel Muzeum Armii Krajowej w Krakowie, Piotr Boroń przedstawił koncepcję nowej ekspozycji muzeum. W dawnym budynku stanowiska dowodzenia austriackiej Twierdzy Kraków przy ul. Wita Stwosza 12 powstanie multimedialna wystawa o działalności Polskiego Państwa Podziemnego. Na 27 września, dzień obchodów święta Polskiego Państwa Podziemnego, planowane jest uruchomienie wystawy czasowej.
– Głównym założeniem wystawy jest przedstawianie prawdy i tych fragmentów historii, które do tej pory były przekłamywane – powiedział Piotr Boroń. – Aby pokazać, że we wrześniu 1939 roku walczyliśmy nie tylko o niepodległość Polski, ale o to, by w Europie środkowo-wschodniej utrzymana była zasada samostanowienia narodów.
Dodatkowo ekspozycja ma – w sposób skrótowy – pokazywać historię naszego kraju od czasu chrztu Polski.

Janusz Baster, znawca Państwa Podziemnego opowiedział o społecznych działaniach na rzecz zachowania i upowszechnienia wiedzy o dziedzictwie Polskiego Państwa Podziemnego w Krakowie. – Chociaż trudno mówić tutaj o tradycjach społecznych, bowiem w zasadzie nie istnieją żadne społeczne tradycje na rzecz upamiętniania działań Kedywu – podkreślił Janusz Baster.

Zaprezentowana została również akcja społeczna „Przypomnijmy o Rotmistrzu” przed 110 rocznicą urodzin Witolda Pileckiego. Organizatorem akcji jest Michał Tyrpa.

Organizatorami konferencji byli Stanisław Kracik, wojewoda małopolski, Wojewódzki Komitet Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz Studium Pedagogiczne Uniwersytetu Jagiellońskiego.
edukacja patriotyczna
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj