PRAWIE 1300 WOLONTARIUSZY
2011-04-22
Zakończył się prowadzony przez wojewodę małopolskiego nabór wolontariuszy, którzy pomagać będą w organizacji prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej. Teraz wybrani wolontariusze przejdą szkolenia.

Na apel Stanisława Kracika, wojewody małopolskiego odpowiedziało prawie 1300 osób. W zdecydowanej większości są to studenci, zgłosiło się też kilkudziesięciu doktorantów. Najwięcej aplikacji przysłali studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Ekonomicznego.

Aż ponad 650 osób zadeklarowało znajomość języka angielskiego w stopniu zaawansowanym (First Certificate i powyżej). Francuski zna ponad 50 przyszłych wolontariuszy, tyle samo - język hiszpański, włoski – ponad 40, a niemiecki – ponad 100. Kilkanaście osób zna język czeski i portugalski. Pojedyncze osoby legitymują się znajomością m.in. języka greckiego, rumuńskiego czy litewskiego.

W związku z ogromnym zainteresowaniem wolontariatem zgłoszenia będą musiały przejść selekcję. Do pracy przy prezydencji wybierzemy te osoby, które deklarują znajomość języków obcych na najwyższych poziomach, bardzo liczyć się będzie także znajomość języków mniej popularnych. Cenne będzie również wcześniejsze doświadczenie przy różnego rodzaju projektach międzynarodowych.

Wybrane osoby zostaną następnie zaproszone na szkolenia, które odbędą się w maju. Szkolenia obejmą: podstawy protokołu dyplomatycznego, zasady bezpieczeństwa oraz wiedzę o Krakowie. Z uczestnikami podpisane zostaną również umowy wolontariacie.

Do pomocy przy organizacji konkretnych spotkań będziemy zapraszać indywidualnie, kierując się wskazówkami i potrzebami organizatorów poszczególnych wydarzeń. Wolontariusze będą wybierani m.in. w zależności od znajomości języków obcych, czy profilu wykształcenia.

Kraków będzie gospodarzem kilkudziesięciu spotkań przedstawicieli krajów członkowskich. Imprezy będą się odbywały przez całe półrocze, a ich największe natężenie przypadnie na październik. W tym czasie Małopolskę odwiedzą tysiące osób z całej Europy: przedstawiciele rządów i instytucji, eksperci i dziennikarze.

Do obowiązków wolontariuszy będzie należało wsparcie organizacji spotkań oraz towarzyszenie delegacjom podczas ich wizyt w Krakowie. Wolontariusze będą pomagać organizatorom w punktach informacyjnych wyznaczonych na lotnisku, w hotelach, miejscach spotkań delegacji oraz w czasie wolnym delegatów i osób im towarzyszących.

Pomoc wolontariuszy będzie potrzebna głównie w październiku, kiedy to w Krakowie odbędzie się większość z zaplanowanych spotkań w ramach prezydencji.
flaga unia europejska
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj