NOWY ŚRODOWISKOWY DOM SAMOPOMOCY
2011-04-21
W Jelczy (gmina Charsznica) powstał nowy środowiskowy dom samopomocy dla osób niepełnosprawnych intelektualnie. Placówka powstała przy finansowym wsparciu wojewody małopolskiego, który przekazał na adaptację budynku byłej szkoły oraz na wyposażenie ośrodka ponad 500 tysięcy złotych.

Otwarcie środowiskowego domu pomocy społecznej odbyło się 14 kwietnia. Placówka wsparcia dziennego przeznaczona jest dla osób niepełnosprawnych intelektualnie oraz z zaburzeniami psychicznymi.

Podopieczni będą mogli korzystać z szeregu różnorodnych zajęć terapeutycznych prowadzonych przez specjalistów.

W ośrodku na podopiecznych czekają pracownie, m.in. komputerowo – edukacyjna, kulinarna i gospodarstwa domowego, plastyczno-krawiecka i rękodzieła. W placówce zatrudnieni są m.in.: pracownik socjalny, instruktorzy terapii zajęciowej, psychiatra, psycholog oraz opiekunowie osób niepełnosprawnych. W tym roku planowane jest również otwarcie sali do rehabilitacji.

Placówka w Jelczy powstała dzięki dotacji z budżetu wojewody małopolskiego, który przekazał na adaptację budynku byłej szkoły oraz na wyposażenie środowiskowego domu samopomocy kwotę 552 172 złotych. Gmina przekazała budynek oraz prawie 9 tysięcy złotych na zakup potrzebnych mebli. Placówka jest utrzymywana w całości z dotacji budżetu wojewody. Na 1 uczestnika przekazywane jest miesięcznie 870 zł, ośrodek w Jelczy może przyjąć 30 osób.

Prowadzenie i rozwój infrastruktury środowiskowych domów samopomocy dla osób z zaburzeniami psychicznymi to zadanie z zakresu administracji rządowej. Realizowane jest przez samorządy: gminę lub powiat.

Środowiskowy Dom Samopomocy w Charsznicy to już 70 placówka tego typu w Małopolsce. Obecnie w 69 środowiskowych domach samopomocy znajduje się 2339 miejsc dla osób z zaburzeniami psychicznymi i niepełnosprawnością intelektualną.
dom opieki samopomoc pomoc społeczna
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj