RATOWNICTWO MEDYCZNE – LEPSZA ORGANIZACJA
2011-01-20
W Małopolsce planowane są zmiany w organizacji systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego. Stanisław Kracik, wojewoda małopolski koordynuje wprowadzenie tych zmian. Nowa organizacja poprawi sposób zarządzania karetkami oraz może skrócić czas dojazdu.

Projekt organizacji systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego w Małopolsce zakłada utworzenie nowych rejonów operacyjnych Zespołów Ratownictwa Medycznego (19 zamiast dotychczasowych 21) oraz stworzenie ośmiu nowych miejsc stacjonowania karetek. Liczba Zespołów Ratownictwa Medycznego się nie zmniejszy i nadal będzie wynosić 108. Zmiany wejdą w życie od 1 lipca.
- System ratownictwa medycznego funkcjonuje sprawnie wtedy, gdy jest spójny. Dyspozytor powinien zarządzać jak największą liczbą karetek, rozsądnie rozlokowanych na terenie całego województwa. Im większym obszarem i liczbą karetek zarządza dyspozytor, tym łatwiej jest mu zachowywać się elastycznie i dostosować do trudnych sytuacji, a dzięki temu szybciej nieść pomoc – podkreśla Stanisław Kracik. Wojewoda wyjaśnia, że zmniejszanie liczby rejonów operacyjnych karetek to ogólnopolskie dążenie, zgodne z zaleceniami Ministra Zdrowia. Taki trend będzie kontynuowany i w przyszłości rejonów operacyjnych karetek będzie jeszcze mniej.

Mniej rejonów operacyjnych
Nowa organizacja systemu ratownictwa medycznego w Małopolsce zakłada zmniejszenie liczby rejonów operacyjnych z 21 do 19. Najważniejsza zmiana w rejonach to przyłączenie gminy Skawina, która do tej pory była osobnym rejonem operacyjnym do rejonu obejmującego powiat krakowski i część powiatu wielickiego. Ułatwi to zarządzanie karetkami oraz może skrócić czas dojazdu. Dotychczas Skawina dysponowała dwiema karetkami, w razie potrzeby prosząc o pomoc Kraków, a na dyżurze pracował jeden dyspozytor. Po zmianach gmina Skawina będzie w rejonie obsługiwanym przez 32 karetki (przy czym ambulanse ze Skawiny pozostaną tam, gdzie są).
Pozostałe zmiany to:
- utworzenie w powiecie chrzanowskim jednego rejonu poprzez przyłączenie gminy Alwernia (do tej pory znajdowała się w rejonie obejmującym powiat krakowski i część powiatu wielickiego) – szpital w Chrzanowie
- przyłączenie gminy Igołomia-Wawrzeńczyce do rejonu obejmującego część powiatu wielickiego – gminy Niepołomice i Kłaj (do tej pory Igołomia wchodziła w skład rejonu obejmującego powiat proszowicki i część powiatu krakowskiego) – Szpital im. S. Żeromskiego w Krakowie.

Teren Krakowa będzie natomiast obsługiwany przez jednego dysponenta karetek. Oznacza to, że rejon obejmujący część Krakowa, zabezpieczany przez zespoły ratownictwa medycznego Szpitala Specjalistycznego im. S. Żeromskiego w Krakowie zostanie połączony z rejonem obejmującym Kraków, część powiatów krakowskiego i wielickiego, obsługiwanym przez Krakowskie Pogotowie Ratunkowe.

Nowe miejsca stacjonowania Zespołów Ratownictwa Medycznego
- Szczucin, powiat dąbrowski (przesunięcie z Dąbrowy Tarnowskiej)
- Zakliczyn, powiat tarnowski (przesuniecie z Tarnowa)
- Stary Sącz, powiat nowosądecki (przesunięcie z Nowego Sącza)
- Poronin, powiat tatrzański (przesunięcie z Zakopanego)
- powiat chrzanowski (przesunięcie z Chrzanowa do Babic)
- Kraków – Nowa Huta
- Kraków – Bieńczyce
- Kocmyrzów-Luborzyca.

Projekt zmian zostanie przedstawiony Ministrowi Zdrowia i po uzyskaniu jego akceptacji wejdzie w życie od 1 lipca 2011.
Jednocześnie wojewoda małopolski przedstawił docelowy projekt organizacji systemu, zakładający utworzenie w najbliższych latach w Małopolsce dwóch „nadzorczych” rejonów operacyjnych w Krakowie i Tarnowie.
ratownictwo medycyna
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj