SALA CECHOWA W DOMU NA KOTŁOWEM PO KONSERWACJI
2010-12-19
Sala cechowa w Domu Cechu Rzeźników i Masarzy Na Kotłowem przy ul. Westerplatte 18 wraz z wyposażeniem została odnowiona. Prace, finansowane przez Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa, prowadził Wydział Rewaloryzacji Zabytków Krakowa i Dziedzictwa Narodowego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

W ubiegłym roku konserwacji poddano polichromie w sali cechowej, czyli wielkiej sali posiedzeń z galerią ponad wejściem. W tym roku odnowiono elementy drewniane: boazerię z lat 30. XX wieku, stolarkę okien i drzwi, balkonik z końca XIX wieku oraz parkiet; odrestaurowano też metalowy żyrandol i kinkiety.

Konserwacji poddano trzy obrazy, dopełniające wystroju sali: dwa olejne portrety królów Zygmunta Augusta i Władysława Jagiełły wykonane przez malarza Kruszewskiego na podstawie portretów rysowanych przez Jana Matejki oraz akwarelę z godłem Cechu Rzeźników autorstwa Jana Matejki. Te prace wykonała firma „Konserwacja Zabytków Luboń-Radwański”. Oprócz tego konserwacji poddano dwa sztandary krakowskich cechów, które są elementem stałego wyposażenia sali. Sztandar Cechu Piekarzy prawdopodobnie z połowy XIX wieku, poddany został przeróbkom w 1912 roku. Z jednej strony umieszczono wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej w otoczeniu panopliów (czyli elementów uzbrojenia), z drugiej strony ulokowano wizerunek św. Stanisława. Drugi sztandar Cechu Rzeźników i Wędliniarzy pochodzi z lat 30. XX wieku, znajduje się na nim wizerunek Matki Boskiej oraz herby Polski i Krakowa, a z drugiej strony herb cechowy z bykiem i narzędziami masarskimi. Konserwacji tkanin dokonał zespół z firmy „ART KRUPA”.

Odnowienie sztandarów kosztowało 57 tys. zł, natomiast tegoroczne prace przy odnawianiu wnętrza sali cechowej 93 tys. zł.

Działki, na których znajduje się budynek Na Kotłowem, użytkowane były przez rzeźników już w średniowieczu, z 1542 roku pochodzi wzmianka o drewnianym domu cechowym. W końcu XIX wieku zbudowano obecny obiekt.
cech rzeznikowcech rzeznikow
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj