WICEPREMIER CHORWACJI W KRAKOWIE
2010-12-09
W środę, 8 grudnia do Krakowa przyjechał wicepremier Chorwacji Bożidar Pankretić, który wraz przedstawicielami chorwackiego Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, Leśnictwa i Gospodarki Wodnej chce zapoznać się małopolskimi osiągnięciami w zakresie pozyskiwania i wykorzystywania środków unijnych.

Bożidar Pankretić spotkał się m.in. ze Stanisławem Kracikiem, wojewodą małopolskim i Markiem Sową, marszałkiem województwa małopolskiego.
Goście z Chorwacji byli szczególnie zainteresowani tym, jak pozyskiwane są fundusze europejskie oraz w jaki sposób skonstruowany jest system administracyjny w Polsce. Chcieli zobaczyć jak zmieniła się Małopolska od czasu wejścia Polski do Unii Europejskiej – w ich planach znalazło się zwiedzanie największych inwestycji, zrealizowanych dzięki funduszom unijnym m.in.: Muzeum Lotnictwa Polskiego. Chcieli także zapoznać się z formułą transgranicznej współpracy polsko-słowackiej.

Małopolska niezmiennie plasuje się w czołówce regionów najlepiej wdrażających unijne fundusze. W trzech najważniejszych statystykach opisujących wdrażanie programów regionalnych: wartości zakontraktowanych środków unijnych w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych, wartości środków rozliczonych oraz liczby zatwierdzonych wniosków o płatność nasze województwo plasuje się odpowiednio na 3, 3 i 4 pozycji. Łączna liczba podpisanych umów o dofinansowanie zbliża się do 1,5 tysiąca. Również certyfikacja środków przebiega bardzo sprawnie – próg 20% środków UE scertyfikowanych do Komisji Europejskiej (warunek udziału w podziale między regiony Krajowej Rezerwy Wykonania o łącznej wartości 512 mln Euro) Małopolska osiągnęła już ponad dwa miesiące temu.

W czwartek (9 grudnia) w Krakowie odbędzie się Polsko-Chorwackie Forum Gospodarcze, na którym spotkają się przedsiębiorcy głównie z branży spożywczej oraz inżynierii przemysłowej.
chorwacja wicepremier
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj