KAPLICA BŁOGOSŁAWIONEGO WINCENTEGO ZOSTAŁA ODNOWIONA
2010-10-19
Zakończyły się prace konserwatorskie w kaplicy bł. Wincentego Kadłubka w kościele św. Wojciecha na Rynku Głównym w Krakowie. Prowadził je Wydział Rewaloryzacji Zabytków Krakowa i Dziedzictwa Narodowego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, a finansowane były one z funduszy Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.

Kaplica, która przylega od południa do kościoła św. Wojciecha, pochodzi z XVIII wieku. W czasie prac konserwatorzy odkryli XVIII-wieczne polichromie: w czterech medalionach były namalowane pierwotnie sceny z życia bł. Wincentego Kadłubka.

Do dziś zachowały się dwie: jedna przedstawiająca zrzeczenie się sakry biskupiej przez błogosławionego, który zdecydował się na życie w klasztorze, a druga (która zachowała się fragmentarycznie) ukazuje Wincentego Kadłubka, idącego piechotą do klasztoru w Jędrzejowie. Druga warstwa polichromii odkryta przez konserwatorów pochodzi z przełomu XVIII i XIX wieku.

Odnowiony został także barokowy ołtarz w kaplicy, wykonany z drewna, utrzymany w kolorze czarnym (mającym imitować czarny marmur dębnicki) ze złoceniami. Konserwacji poddano także posadzkę oraz wyposażenie kaplicy: obrazy, ławki. Odnowiona została także zakrystia kościoła z zabytkowymi meblami. W sumie dwuletnie prace w kaplicy kosztowały ok. 420 tys. zł.
kaplica kościół
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj