SZTANDARY CECHOWE W KONSERWACJI
2010-10-15
Dwa sztandary krakowskich cechów, które na co dzień znajdują się w Domu Cechu Rzeźników i Masarzy Na Kotłowem (przy ul. Westerplatte 18), poddawane są obecnie konserwacji. Prace, finansowane przez Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa, prowadzi Wydział Rewaloryzacji Zabytków Krakowa i Dziedzictwa Narodowego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Zespół, zajmujący się konserwacją tkanin z firmy „ARTKRUPA”, podjął się odnowienia dwóch sztandarów: cechu piekarzy oraz cechu rzeźników.

Sztandar Cechu Piekarzy pochodzi prawdopodobnie z połowy XIX wieku, poddany został przeróbkom w 1912 roku. Z jednej strony umieszczono wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej w otoczeniu panopliów (czyli elementów uzbrojenia) – przedstawienie to nawiązuje do wizerunków Matki Boskiej z ryngrafów. Znajdują się tu też przedstawienia Orła, Pogoni oraz godła cechu piekarzy i krakowskiej baszty piekarzy. Z drugiej strony ulokowano wizerunek św. Stanisława, który wyhaftowany został na wzór miniatury wykonanej przez Stanisława Samostrzelnika, a pochodzącej z katalogu arcybiskupów gnieźnieńskich i biskupów krakowskich. Świętego Stanisława adorują król Zygmunt Stary, biskup krakowski Piotr Tomicki oraz kanclerz Krzysztof Szydłowiecki.

Drugi sztandar Cechu Rzeźników i Wędliniarzy pochodzi z lat 30. XX wieku, znajduje się na nim wizerunek Matki Boskiej oraz herby Polski i Krakowa, a z drugiej strony herb cechowy z bykiem i narzędziami masarskimi.

W czasie prac konserwatorskich na jednym ze sztandarów znaleziono małą łatkę ze śladami wyszywanych literek. Dzięki wykorzystaniu mikroskopu cyfrowego udało się z tych śladów odczytać wizytówkę firmy, która na przełomie wieku XIX i XX zajmowała się naprawą sztandaru – należała ona do pani Pyndykowskiej, która miała swoją pracownię w pobliżu kościoła Mariackiego.

Prace konserwatorskie przy sztandarach wykonywane są w ramach kontynuacji konserwacji wyposażenia wnętrza Sali Cechowej Domu Cechu Rzeźników i Masarzy Na Kotłowem w Krakowie (sztandary są elementem stałego wyposażenia sali). Odnowienie sztandarów kosztować będzie 57 tys. zł, potrwa do końca tego roku. Natomiast w samej Sali Cechowej do końca listopada powinna zostać odnowiona stolarka okien i drzwi, odrestaurowane żyrandole i kinkiety oraz parkiet. Wszystkie prace finansuje Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa.
sztandary wawel cechy
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj