SZTUKA ROMSKA
2010-09-28
W Centrum Społeczności Żydowskiej w Krakowie można oglądać wystawę RomaniART. Wystawa jest finansowana ze środków „Programu na rzecz społeczności romskiej” Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Na wystawie prezentowane są prace artystów romskich: Małgorzaty Mirgi-Tas, Bogumiły Delimaty i Krzysztofa Gila.

Małgorzata Mirga-Tas – ur. w 1978 r. w Zakopanem. Jest Romką ze szczepu Bergitka. Wychowała się w osadzie cygańskiej w Czarnej Górze na Spiszu. Absolwentka wydziału rzeźby krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. To tam odkryła charakterystyczną dla niej technikę tworzenia rzeźb z tektury, a także energię i inspirację płynącą z racji jej romskich korzeni. Jak sama przyznaje – rzeźba jest jej najbliższa choć zajmuje się również ilustracją, projektowaniem strojów i biżuterii. Jest także współautorką projektu „Romski pstryk”.

Bogumiła Delimata – Romka ze szczepu Bergitka, ur. 1966 r. we Wrocławiu, mieszkanka Krakowa. W Krakowie pracowała w zakładach fotografii, oraz w Muzeum Historii Fotografii, obecnie całkowicie poświęciła się tańcu flamenco i malarstwu. Jej obrazy emanują ciepłym kolorem, przenosząc nas w świat południowych klimatów.

Krzysztof Gil – ur. 1987 r. Rom ze szczepu Bergitka. Wychował się w Nowym Targu Studiuje grafikę w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Większość jego prac łączy w sobie kilka różnych technik - rysunki ołówkiem, tuszem lub kredką z malarskimi efektami tempery czy akryli. Motywem przewodnim w jego twórczości jest postać ludzka przez którą stara się ukazywać własne emocje i przemyślenia na temat otaczającej go rzeczywistości.

Wystawę można oglądać w Centrum Społeczności Żydowskiej przy ul. Miodowej 24 w Krakowie do 23 października. Godziny otwarcia centrum: od poniedziałku do piątku od 10 do 20.
romowie villa decjusza konferencja
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj