PENDRIVE W KULI CZASU NA SUKIENNICACH
2010-09-17
Zgodnie z tradycją, na zakończenie remontów ważnych budowli do tzw. gałek umieszczanych na dachach wkłada się dokumenty i pamiątki dla potomnych. 16 września na Rynku Głównym odbyło się spotkanie, podczas którego Stanisław Kracik, wojewoda małopolski włożył do kuli czasu umieszczonej na Sukiennicach nagranie z przesłaniem.

Na Sukiennicach umieszczono gałkę nazwaną „kulą czasu”. Podczas spotkania pamiątki do niej włożyli m.in. Stanisław Kracik, wojewoda małopolski, Marek Nawara, marszałek województwa małopolskiego oraz Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa. Włożono też informacje przygotowane przez Muzeum Narodowe w Krakowie oraz specjalne wydanie „Gazety Wyborczej”.

W kuli znalazły się dokumenty informujące o remoncie, pamiątki naszych czasów, oraz zdjęcia, które przy okazji kolejnego remontu, będą stanowić cenne i ważne świadectwo. Stanisław Kracik, wojewoda małopolski postanowił włożyć do kuli przesłanie, które zostało zapisane na pendrivie jako plik dźwiękowy.

Wszystkie pamiątki zostały włożone do trzech tub, które umieszczono w kuli. Następnie strażacy zamontowali ją na dachu Sukiennic.

Poniżej zamieszczamy treść przesłania Stanisława Kracika, wojewody małopolskiego:

Drodzy Małopolanie, drodzy mieszkańcy Krakowa,

Mam nadzieję, że nie mieliście problemu z odtworzeniem tego nagrania. Wiem, że technika postąpiła zapewne od moich czasów bardzo do przodu, ale tak „archaiczne” urządzenie jak pendrive pewnie nie przysporzyło Wam wielu kłopotów.

Co ważnego wydarzyło się w Polsce w roku 2010? To był trudny rok – mieliśmy od 100 lat największą powódź, a w katastrofie lotniczej wraz z 95 osobami zginął prezydent Rzeczpospolitej. Ale z drugiej strony był to też rok pełen ważnych wydarzeń: świętowaliśmy 600-lecie Bitwy Grunwaldzkiej, 200. lecie urodzin Fryderyka Chopina, 100. rocznicę odsłonięcia pomnika Grunwaldzkiego na Placu Matejki, 30 lecie „Solidarności”, która zmieniła Polskę i Europę. Dla Małopolan i krakowian świętem było otwarcie po trwającym kilka lat remoncie Galerii Sztuki XIX wieku w Sukiennicach. Mam nadzieję, że i Wy zaglądacie do tej wspaniałej świątyni polskiej sztuki, a patrząc na obrazy i rzeźby, myślicie nie tylko o naszych XIX-wiecznych artystach, ale także o moim pokoleniu, które starało się te skarby narodowej sztuki zachować i udostępnić w ciekawy sposób wszystkim Polakom i Waszemu pokoleniu.

Stanisław Kracik, wojewoda małopolski.
Rynek Główny
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj