PIENIĄDZE DLA OŚWIĘCIMIA
2010-08-15
Ponad 2 mln zł trafi do regionu oświęcimskiego w ramach Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego. Stanisław Kracik, wojewoda małopolski podpisał aneksy, dotyczące kolejnych inwestycji.

Aneksy dotyczą odnowy i adaptacji historycznych budynków przy ul. Kolbego. Zgodnie z decyzją Rady Ministrów zadaniem zajmą się dwie instytucje: budynek byłego Okręgowego Przedsiębiorstwa Przemysłu Zbożowo-Młynarskiego PZZ remontować i adaptować będzie miasto Oświęcim, natomiast Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Oświęcimiu zajmie się odnową i adaptacją byłego obiektu magazynowego Zakładów Przemysłu Tytoniowego. Miasto Oświęcim otrzyma na inwestycję 0,5 mln zł, natomiast PWSZ – 1 mln zł.

Według aneksu modernizacja ulic Pilata i Olszewskiego ma zostać przełożona na przyszły rok, by nie paraliżować centrum miasta, bowiem na ten rok zaplanowanych jest tam także kilka innych poważnych remontów. W zamian za to finansowana będzie budowa Centrum Edukacyjno-Sportowego (koszt 0,5 mln zł). Wcześniej, w kwietniu tego roku wojewoda małopolski podpisał aneksy dotyczące kwoty 3,825 mln zł, która rozdysponowana została pomiędzy powiat oświęcimski oraz gminę Oświęcim.

Oświęcimski Strategiczny Program Rządowy powstał w 1996 roku, aby pomóc w rozwiązywaniu problemów, dotyczących upamiętnienia miejsca masowej zagłady w Auschwitz-Birkenau, a także by pomóc Oświęcimiowi w rozwiązaniu problemów dotyczących m.in. infrastruktury. Obecnie trwający trzeci etap, przewidziany na lata 2007-2011, koncentruje się na porządkowaniu i zagospodarowaniu terenów wokół Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, poprawie dostępności komunikacyjnej Oświęcimia dla pielgrzymów i turystów oraz osób dojeżdżających do pracy, rozwoju działalności edukacyjnej na poziomie szkoły wyższej, związanej m.in.: z problematyką praw człowieka, stosunków międzynarodowych i pokoju oraz na poprawie atrakcyjności turystycznej Oświęcimia poprzez renowację obiektów zabytkowych i zabytkowej infrastruktury.
małopolski urząd wojewódzki muw
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj