STUDENCI INWENTARYZUJĄ GROBY WOJENNE
2010-07-26
Studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego rozpoczęli inwentaryzację cmentarzy wojennych na terenie powiatu tarnowskiego. To już trzeci rok współpracy studentów z Małopolskim Urzędem Wojewódzkim.

- Kontynuujemy naszą akcję inwentaryzacji grobów wojennych. To ważne, by pamięć o mogiłach poległych w czasie powstań czy wojen, została zachowana. Cieszę, się, że krakowscy studenci historii zaangażowali się w akcję inwentaryzacji i służą swoją wiedzą w dokumentowaniu tego wycinka historii naszego regionu – podkreśla Stanisław Kracik, wojewoda małopolski.

Studenci historii UJ już wyjechali na obóz naukowy, w czasie którego zinwentaryzują ok. 80 obiektów: cmentarzy i pojedynczych mogił na terenie powiatu tarnowskiego (w gminach: Ciężkowice, Gromnik, Tuchów, Pleśna, Rzepiennik Strzyżewski, Szerzyny, Zakliczyn). 11 studentów prowadzić będzie prace przez około dwa tygodnie.

Z kolei w sierpniu studenci historii Uniwersytetu Pedagogicznego zajmą się inwentaryzacją obiektów na terenie powiatu myślenickiego i części powiatu wielickiego (w gminach Niepołomice i Trąbki).

Pieniądze na ten cel przekazał wojewoda małopolski – obie grupy otrzymają po 10 tys. zł. Małopolski Urząd Wojewódzki współpracuje ze studentami już trzeci rok – efekty prac w postaci inwentaryzacji blisko połowy grobów i cmentarzy wojennych w Małopolsce oglądać można na stronie: www.malopolska.uw.gov.pl/grobywojenne/ . Pozostały jeszcze do udokumentowania obiekty na terenie powiatów: dąbrowskiego, brzeskiego, proszowickiego, miechowskiego, olkuskiego, chrzanowskiego, oświęcimskiego oraz część powiatów krakowskiego oraz tarnowskiego.

Obecnie ruszyły prace przy tłumaczeniu strony na język angielski. Pracę tę wykonują studenci Uniwersytetu Pedagogicznego – planowane jest jeszcze tłumaczenie na języki niemiecki i rosyjski.
groby odnalezione wojenne
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj