ŚWIĘTO POLICJI
2010-07-23
W niedzielę (25 lipca) odbyły się obchody 91. rocznicy powstania policji. Z tej okazji małopolscy policjanci otrzymali odznaczenia państwowe oraz nominacje na wyższe stopnie.

Święto Policji rozpoczęło się o godz. 14 mszą świętą w kaplicy św. Kingi w Kopalni Soli w Wieliczce. W spotkaniu udział wziął Jerzy Miller, minister spraw wewnętrznych i administracji oraz Stanisław Kracik, wojewoda małopolski.

Po mszy uczestnicy uroczystości przeszli do Komory Warszawa w wielickiej kopalni, gdzie 24 funkcjonariuszy policji otrzymało akty nominacyjne na wyższe stopnie. Jerzy Miller wręczył również policjantom Krzyże Zasługi: 6 złotych, 3 srebrne i 2 brązowe oraz Medale za Długoletnią Służbę. 16 małopolskich policjantów otrzymało odznaczenia honorowe „Zasłużony Policjant”.

Medal za Długoletnią Służbę jest nagrodą za wzorowe wypełnianie obowiązków. Złote medale przyznawane są za 30, srebrne za 20, a brązowe za 10 lat służby.

Początki policji w Polsce jako zorganizowanej formacji sięgają czasów I wojny światowej, kiedy zaczęły się tworzyć różne milicje i straże obywatelskie, które stały na straży bezpieczeństwa mieszkańców. Po zakończeniu działań wojennych postanowiono utworzyć organizację policyjną. 24 lipca 1919 roku Sejm Ustawodawczy II RP uchwalił ustawę o Policji Państwowej, a jej strukturę organizacyjną dostosowano do podziału sądowego kraju.
policja kwp
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj