5,3 MLN ZŁOTYCH DLA DOMÓW POMOCY SPOŁECZNEJ
2010-07-23
5,3 mln zł przekazał Stanisław Kracik, wojewoda małopolski na programy naprawcze dla Domów Pomocy Społecznej. Jeszcze 8 samorządów z terenu Małopolski nie dostosowało domów pomocy społecznej do standardów, które wprowadziła Ustawa o pomocy społecznej z 2004 roku. Sprawa dotyczy 18 dps-ów.

Chodzi głównie o publiczne dps-y prowadzone przez powiaty. To starostowie muszą zadbać, by placówki osiągnęły wymagane standardy (reguluje to rozporządzenie Ministra Polityki Społecznej). Standaryzacja dotyczy przede wszystkim modernizacji budynków i ich wyposażenia, zwiększenia oferty zajęć terapeutycznych, zatrudnienia wykwalifikowanego personelu.

Czas na dostosowanie do wymogów ustawowych dps-y mają do końca tego roku. Obecnie kryteriów ustawowych nie spełnia jeszcze 18 placówek (łącznie jest w nich prawie 2 tys. miejsc dla osób starszych, przewlekle chorych, niepełnosprawnych). Problem dotyczy dps-ów z powiatu tarnowskiego, oświęcimskiego, suskiego, wadowickiego, nowotarskiego, nowosądeckiego, z terenu Tarnowa oraz Krakowa (w tym ostatnim jeszcze osiem nie uzyskało zezwolenia na działalność).

W latach 2004-2009 wojewoda małopolski przekazał znaczne kwoty na realizację programów naprawczych dla dps-ów oraz utrzymanie standardów – było to 61 mln zł , z czego 14,5 mln zł na placówki gminy miejskiej Kraków. W tym roku wojewoda małopolski przekazał 5 335 270 zł. Otrzyma je 5 samorządów dla 10 dps-ów.

Najwięcej środków zostanie przekazanych do Miasta Krakowa (dla 5 placówek), ponieważ w Krakowie najwięcej placówek nie spełnia standardów i duża liczba osób oczekuje na umieszczenie w domu pomocy społecznej. Placówki, które nie zdążą na czas z dostosowaniem się do ustawowych standardów, mogą nie otrzymać zezwolenia na dalszą działalność.

Na terenie Małopolski znajduje się w sumie 88 publicznych i niepublicznych domów pomocy społecznej.
helców DPS
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj