KRAKÓW ŚWIĘTUJE 600. LECIE BITWY POD GRUNWALDEM
2010-07-13
Z okazji 600. rocznicy Bitwy pod Grunwaldem w Krakowie zaplanowano uroczystości upamiętniające to wydarzenie m.in. wystawy i koncerty. W głównych obchodach na placu Jana Matejki i na Wawelu udział wzięli prezydenci Rzeczpospolitej Polskiej oraz Republiki Litewskiej.

14 lipca (środa) o godz. 17.00 pod pomnikiem Grunwaldzkim, na pl. Jana Matejki rozpoczęły się uroczystości z udziałem Bronisława Komorowskiego prezydenta - elekta Rzeczypospolitej Polskiej i Dalii Grybauskaite prezydent Litwy. W uroczystościach udział wziął Stanisław Kracik, wojewoda małopolski.

O godz. 18.00 na Zamku Królewskim na Wawelu otwarta została wystawa „Na znak świetnego zwycięstwa”, prezentująca tradycję świętowania zwycięstwa grunwaldzkiego i jego rocznic od średniowiecza do współczesności.

15 lipca (czwartek) o godz. 20.00 na Wawelu można było wysłuchać koncertu „Wawel: musica festiva” , a także „II Symfonii Kopernikowskiej” w wykonaniu orkiestry Henryka Mikołaja Góreckiego.

Od 16 do 25 lipca na Rynku Głównym odbywać się będzie jarmark z okazji 600-lecia Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej. Obchody 600. rocznicy Bitwy pod Grunwaldem zakończą się 17 lipca. W tym dniu odprawiona zostanie msza św. w Bazylice Mariackiej, po której nastąpi złożenie wieńców pod pomnikiem Grunwaldzkim i uroczystość odsłonięcia rzeźby parkowej Ignacego J. Paderewskiego w Parku Strzeleckim.

W ramach uroczystości w Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie otwarto wystawę pt. „Praojcom na chwałę – braciom na otuchę”, która prezentuje fotografie wydarzeń z 1910 roku, gdy w Krakowie obchodzono pięćsetną rocznicę zwycięstwa pod Grunwaldem. Natomiast w okolicach pl. Matejki i Barbakanu podziwiać można plenerową wystawę fotograficzną pt. „Z dziejów Pomnika Grunwaldzkiego”, przedstawiająca historię pomnika Grunwaldzkiego od chwili jego odsłonięcia w 1910 roku do tegorocznych uroczystości.

Kolejne wydarzenia związane z 600. leciem Bitwy pod Grunwaldem zaplanowano w Krakowie na wrzesień.

Organizatorem obchodów są: Urząd Miasta Krakowa oraz Rada Miasta Krakowa. Współorganizatorami są: Krakowska Kongregacja Kupiecka, Zamek Królewski na Wawelu, Uniwersytet Jagielloński oraz Bractwo Kurkowe i Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Fot. Michał Franczyk
Rocznica Bitwy pod Grunwaldem
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj