UNIJNI EKSPERCI W KRAKOWIE
2010-06-09
Małopolska przygotowuje się do spotkań eksperckich, które odbędą się w czasie trwania polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Dzisiaj (9 czerwca) do Krakowa przyjechali przedstawiciele Ministerstwa Finansów, aby obejrzeć miejsca, w których organizowane będą seminaria z udziałem przedstawicieli państw członkowskich.

Konferencje odbędą się w Krakowie we wrześniu oraz październiku 2011 roku. W seminariach i konferencjach organizowanych przez Ministerstwo Finansów uczestniczyć będą eksperci z komitetów i grup roboczych Rady Unii Europejskiej.

Spotkania, w których udział weźmie w sumie 500 osób, poświęcone będą tematyce m.in. usług finansowych, ubezpieczeń, funduszy emerytalnych, spraw związanych z polityką celną.

Pracownicy Ministerstwa Finansów w Krakowie oglądali m.in. Teatr im. Juliusza Słowackiego, Centrum Wystawowo-Konferencyjne na Wawelu oraz Kopalnię Soli w Wieliczce.

Wiadomo już też, że Kraków - oprócz kilku spotkań, w których udział wezmą przedstawiciele państw członkowskich Unii Europejskiej - będzie również gospodarzem Europejskiego Forum Turystyki oraz konferencji na temat Partnerstwa Wschodniego.

Przypomnijmy, że 1 lipca 2011 roku Polska rozpoczyna prezydencję w Radzie Unii Europejskiej i przez sześć miesięcy będzie przewodniczyć jej pracom jako pierwsze państwo tria: Polska – Dania - Cypr. W tym czasie państwo sprawujące prezydencję staje się gospodarzem większości unijnych spotkań i wydarzeń, odgrywa kluczową rolę na wszystkich polach działania Unii Europejskiej. Jest odpowiedzialne za organizację konferencji krajów członkowskich, koordynuje działania i nadaje kierunek polityczny wspólnoty, dba o jej rozwój, integrację oraz bezpieczeństwo. Przywilej i jednocześnie obowiązek sprawowania prezydencji wprowadzony został na mocy Traktatu z 1957 r. ustanawiającego Wspólnotę Europejską.
flaga unia europejska
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj