PROCESJA Z WAWELU NA SKAŁKĘ
2010-05-07
9 maja (niedziela) wyruszyła tradycyjna procesja z katedry wawelskiej na Skałkę z okazji uroczystości ku czci św. Stanisława, głównego patrona Polski i Archidiecezji Krakowskiej.

W procesji wzięli udział m.in. przedstawiciele Episkopatu Polski, władz państwowych, województwa małopolskiego, rektorzy szkół wyższych, stowarzyszenia katolickie, a także dzieci i młodzież. Uczestniczył w niej także Stanisław Kracik, wojewoda małopolski.

Procesja z relikwiami św. Stanisława wyruszyła w niedzielę o godz. 9.00 z katedry na Wawelu. Msza św. na Skałce rozpoczęła się ok. godz. 10.00, a przewodniczył jej Prymas Polski abp Henryk Muszyński. Ok. godz. 11.45 procesja powróciła na Wawel.

Tradycja procesji z Wawelu na Skałkę sięga 1253 roku, wówczas św. Stanisław został kanonizowany. Do II wojny światowej uroczystości odbywały się regularnie, aż do momentu, gdy władze hitlerowskie zakazały organizowania procesji. Po zakończeniu wojny powrócono do dawnej tradycji. W procesji niesione są relikwie św. Stanisława oraz innych polskich świętych i błogosławionych.
Klasztor na Skałce
Podziel się:
wstecz    do góry     drukuj